Dwa metry ciszy

"Rodzina Addamsów" - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Muzyczny w Gliwicach

Co tu dużo mówić, skoro nasz bohater nie odzywa się prawie wcale? Jeśli to prawda, że milczenie jest złotem, to tu mamy do czynienia z prawdziwą jego kopalnią. Lurch – kamerdyner i lokaj Addamsów, traktowany przez nich jak członek rodziny – nie rzuca słów na wiatr. Zamiast nich używa złożonego systemu pomruków i chrząknięć. No i to spojrzenie! Można nim ostrzyć noże…

Potwór Frankensteina lub zombie. Te skojarzenia nieuchronnie nasuwają się przy pierwszym rzucie oka na Lurcha. To dwumetrowy olbrzym o ponadludzkiej sile i ponurym wyrazie twarzy. Jak głoszą plotki, jego organy wewnętrzne są różnego pochodzenia. Morticia twierdziła jednak, że choć Lurch ma części pochodzące z wielu rodzin, to jego serce jest na pewno Addamsów. Swoją aparycją idealnie wpasowuje się w mroczny klimat rodowej posiadłości.

Jest nieoceniony w swojej pracy: sumiennie i dyskretnie wypełnia obowiązki, a znając potrzeby oraz przyzwyczajenia wszystkich członków rodziny, wręcz uprzedza ich polecenia. To służący idealny! Wzywany jest za pomocą pociągnięcia za dzwonek w kształcie katowskiej pętli, który wydaje przerażająco donośny dźwięk. Lurch to najlepszy przyjaciel młodej Addamsówny – Wednesday. Zresztą, poświęca sporo czasu i uwagi obojgu dzieciakom, również Pugsleyowi. Odprowadza je do szkoły, podaje posiłki, pilnuje w czasie zabawy. Do jego obowiązków należy także woskowanie łysiny wuja Festera. W wolnych chwilach z wielką pasją oddaje się grze na klawesynie lub organach. Lokaj, opiekun, towarzysz zabaw, stróż i odźwierny, a wreszcie muzyczny wirtuoz. Lurch to prawdziwy człowiek-orkiestra.

Pierwszy w filmowej roli olbrzyma wystąpił Ted Cassidy w amerykańskim serialu telewizyjnym z lat 1964-66. Później w tę charakterystyczną postać wcielił się Holender Carel Struycken w filmach „Rodzina Addamsów", „Rodzina Addamsów 2" i „Zjazd rodzinny". Broadwayowskim Lurchem w musicalu „The Addams Family" z 2010 roku był Zachary James. W naszym teatrze postać groźnego olbrzyma z artystyczną duszą zagra Kamil Zięba. I... będzie śpiewał!

(cdn.)

RODZINA ADDAMSÓW w Gliwickim Teatrze Muzycznym!
Polska prapremiera – 13 marca 2015 roku

Na spektakle zapraszamy od 6 do 29 marca oraz od 7 do 10 maja 2015 r. - Szczegóły: www.teatr.gliwice.pl

BILETY do nabycia ON-LINE: www.teatr.gliwice.pl oraz w kasach biletowych GTM i Kina Amok

(-)
Materiał Teatru
3 marca 2015

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia