Dwa pokazy „Machii” w warszawskiej Imce

"Machia" - reż. Juliusz Machulski - Teatr Stary w Lublinie

Już 8 i 9 czerwca w Teatrze Imka w Warszawie odbędą się pierwsze warszawskie pokazy sztuki „Machia” o Niccolò Machiavellim, napisanej i wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego. Premiera spektaklu odbyła się 4 maja 2014 roku w Teatrze Starym w Lublinie.

Juliusz Machulski, autor kilkudziesięciu filmów, w tym kultowej „Seksmisji", ma w swoim dorobku również sztuki teatralne. Pomysł spektaklu o Niccolò Machiavellim, jednym z najważniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej, ma już dwadzieścia lat, jednak dopiero propozycja wystawienia sztuki w Lublinie, w którym Machulski mieszkał jako dziecko, zmotywowała reżysera do napisania tekstu.

„To jest taka postać, o której niby wszystko wiedzą, a tak naprawdę nie wiedzą nic lub mają naprawdę mgliste pojęcie" – podkreśla Juliusz Machulski – „zafascynowało mnie w nim to, że już w XIV wieku potrafił przyszpilić to wszystko, co człowiek powinien wiedzieć o władzy, jak ją zdobyć, a co najważniejsze – jak ją utrzymać i dlaczego się ją traci".

Na scenie w psychologicznym pojedynku spotykają się: doświadczony aktor Adam Ferency oraz tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2013, Piotr Głowacki. Towarzyszy im jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, związana z Lublinem Marta Ledwoń. Autorką scenografii i kostiumów jest Justyna Łagowska - współtwórczyni sukcesów m.in. Jana Klaty. Muzykę skomponował Piotr Selim.

Premiera „Machii" odbyła się 4 maja 2014 roku, w 545 rocznicę urodzin Niccolò Machiavellego.

Producentem spektaklu jest Teatr Stary w Lublinie.

Bilety w cenie od 50 do 70 zł dostępne są w kasach Teatru Imka i na stronie www.teatr-imka.pl

(-)
Materiał Teatru
19 maja 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia