Dwa polskie spektakle w ramach Olimpiady

W czwartek na Węgrzech pokazano dwa polskie spektakle w ramach 10. Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej.

W Budapeszcie w Teatrze Narodowym wystawiono sztukę „CCY-WITKAC-Y Menażeria", natomiast na deskach teatru w Debreczynie - „Mistrza i Małgorzatę".

Widzowie tłumnie zgromadzeni w dolnej Sali Teatru Narodowego mogli obejrzeć spektakl w reżyserii Andrzeja St. Dziuka inspirowany młodzieńczą twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tytułem „CCY-WITKAC-Y Menażeria".

„Te wczesne proroctwa dotyczące zagłady świata – ostrzeżenie przed nieuchronną katastrofą – wszechogarniającą bezkształtnością i utratą indywiduum, pełne są jednak groteskowego – iście witkacowskiego – poczucia humoru. To doświadczenie końca świata przez młodego człowieka, stanowiące jednocześnie próbę jego ocalenia" – można przeczytać na stronie budapeszteńskiego Teatru Narodowego.

Publiczność dobrze przyjęła spektakl, długo oklaskując wciąż powracających na scenę po zakończeniu sztuki aktorów i reżysera z zakopiańskiego Teatru Witkacego.

Również w czwartek w Debreczynie we wschodniej części kraju wystąpili artyści Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w sztuce „Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Cezarego Ibera.

„Różnorodność i wielowymiarowość fabuły i wątków Mistrza i Małgorzaty otwiera wiele dróg interpretacji. Dla jednych jest to książka o miłości, dla innych o władzy i manipulacji; jeszcze inni twierdzą, że bohaterami tej historii są wiara i miłosierdzie" – napisano na stronie Teatru Csokonai.

Przedstawienia w Budapeszcie i Debreczynie odbyły się w języku polskim z węgierskimi napisami.

Międzynarodowa Olimpiada Teatralna to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych na świecie.

Jak poinformowała Marta Fortowska, sekretarz literacka Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie, podczas całej imprezy pokazanych zostanie łącznie 750 spektakli w wykonaniu 400 zespołów teatralnych na ponad 70 scenach w największych miastach na terenie Węgier.

Marcin Furdyna
Kurier PAP
12 maja 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...