Dwa porządki

"Sataniści z Rudy Śląskiej" - reż. Andrzej Piszczatowski - Teatr Polskiego Radia

Słuchowisko zrealizowano na podstawie książki "Tryptyk Szatański, czyli Sekta made in Poland" Marka Millera. Adaptacji radiowej dokonał Andrzej Piszczatowski

"Są dwa porządki – racjonalny i emocjonalny. To, co na poziomie racjonalnym wydaje się nam absurdem, na poziomie emocji jest możliwe. To wszystko działo się na poziomie emocji."
Ten cytat pochodzi z książki Marka Millera "Sekta made in Poland", przygotowanej w Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, której jeden z rozdziałów ("Sataniści z Rudy Śląskiej"), stał się podstawą scenariusza słuchowiska pod tym samym tytułem. Rzeczywiście, na poziomie racjonalnym, trudno jest zrozumieć motywy, które kierowały młodymi ludźmi, tak zafascynowanymi złem, że doprowadziło ich to do zbrodni. Co to było? – Nuda, brak zasad, chęć imponowania sobie nawzajem, czy zwyczajna głupota?... Czy naprawdę wierzyli, że przez zabójstwo, a potem samobójstwo, trafią do piekła i staną się demonami?... Nie mieści to się nam w głowie, a przecież takie deklaracje słyszymy z ust uczestników wydarzeń, spisanych przez Pawła Reszkę.

Chcielibyśmy, aby to, co państwo usłyszycie, stało się ostrzeżeniem dla młodych czytelników Biblii satanistycznej. Ponure rytuały, bezmyślnie uprawiane pod kierunkiem niby "bardziej doświadczonych" kolegów, mających "kontakt z duchami", to nie tylko zabawa i fascynująca "aura tajemniczości" (zresztą dość tandetnej) - to prosta droga do tragedii i zmarnowanego życia.

Marek Miller - łodzianin urodzony w 1951 r. Dziennikarz-idealista. Eksperymentator, ryzykant i wizjoner. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Wykładał na Wydziale Reżyserii PWSTTiF w Łodzi. Żonaty, ma dwoje dzieci. Twierdzi, że w swoim życiu nigdy nie zaznał nudy, gdyż żyje pasją. Pasją dociekania, zgłębiania, zadawania pytań. Dziennikarstwo - twierdzi - to wehikuł służący do badania tajemnicy.

Założyciel Laboratorium Reportażu - praktycznej szkoły dziennikarstwa (najpierw przy Collegium Civitas, obecnie przy Instytucie Dziennikarstwa UW). Jest wymagającym nauczycielem i dobrym pedagogiem. Swoim studentom wpaja, że w dziennikarstwie najważniejszy jest szczegół.

Pisarz i scenarzysta. Autor książek: Reporterów sposób na życie, Kto tu wpuścił dziennikarza, Arystokracji, Filmówki, Zagrajcie mi to pięknie. Pan Tadeusz według Andrzeja Wajdy. Na podstawie jego książki Pierwszy milion, czyli chłopcy z Mielczarskiego powstał film Pierwszy milion w reżyserii Waldemara Dzikiego ( M. Miller był także współautorem scenariusza). Członek Polskiej Akademii Filmowej.

(-)
Materiały PR
22 lipca 2010

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia