Dwa spektakle i wystawa

Teatr Druga Strefa rozpoczyna sezon 2023/2024

W naszym repertuarze otwierającym sezon zapraszamy na dwa spektakle oraz na wystawę do naszej galerii. W dniach 14, 15 września zagramy monodram Marzeny Trybały w reżyserii Sylwestra Biragi "Ja, córka Rasputina".

W sobotę 16 września, w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr - pokażemy spektakl Polskiego Teatru z Wilna w reżyserii Jana Buchwalda "Kantata na cztery skrzydła". W naszej galerii do końca września trwa wystawa Weroniki Leczkowskiej "Pasja wg. Weroniki".

Spektakle:

14, 15 września 2023 godz.19.00
„Ja, córka Rasputina"
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.

Z recenzji:
Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina" w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi.
Łukasz Maciejewski / aict.art.pl

W „Rasputinie" przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki - przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem.
Aleksandra Pieterwas / Stolica

Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła.
MaGa / Notatnik kulturalny

„Ja, córka Rasputina"
autor: Rafael Akopdżanian
tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga
wykonanie: Marzena Trybała
plakat: Jan Wawrynkiewicz
realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski
Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz Miasta st. Warszawa

Wystawa

„Pasja wg. Weroniki" - wystawa prac Weroniki Leczkowskiej, która odnawia stare figury Matki Boskiej, nadając im nowy, odmienny wygląd. Na wystawie można zobaczyć figurki Matki Boskiej w różnych kolorach, ozdobione kolczykami, tatuażami czy turbanami.
__

Link do biletów:
https://www.teatr2strefa.pl/event-details/ja-corka-rasputina-monodram-1-4
https://www.teatr2strefa.pl/event-details/rasputina-1-2

- 16 września 2023 godz. 19.00
Kantata na cztery skrzydła"

Sylwester Biraga
Materiał Teatru
12 września 2023
Portrety
Sylwester Biraga

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...