Dwa tygodnie pełne sztuki

18. Bydgoski Festiwal Operowy

Tegoroczny przegląd otworzy premiera Opery Nova "Cyganeria" Giacomo Pucciniego w reżyserii Macieja Prusa. 30 kwietnia w Operze Nova rozpocznie się największa polska impreza poświęcona operze. Festiwal potrwa do 14 maja, a w trakcie tych dwóch tygodni będziemy mieli okazję zobaczyć, m.in., spektakl w wykonaniu holenderskiego zespołu muzyki dawnej Combattimento Consort Amsterdam, pod batutą Jana Willema de Vrienda

Bydgoszcz odwiedzą teatry wielkie z Poznania i Łodzi ze swymi najnowszymi produkcjami: "Marią Stuardą" oraz "Dydoną i Eneaszem". Teatr Muzyczny z Gdyni zaprezentuje musical "Spamalot, czyli Monty Python i święty Graal", a miłośnicy tańca będą usatysfakcjonowani odwiedzinami Cullbergballet ze Szwecji oraz grupy Maurice\'a Bejarta ze Szwajcarii.

Sto Lat Cyganerii

Festiwal w tym roku rozpocznie Opera Nova premierą "Cyganerii", która po "Turandot", "Tosce" oraz "Madame Butterfly" będzie już czwartym dziełem Giacomo Pucciniego, które znajdzie się w repertuarze bydgoskiej opery. "Cyganerii", wystawianej od ponad 100 lat na scenach całego świata, towarzyszą żywe emocje. Jej akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Opera w czterech aktach prezentuje sceny z życia cyganerii artystycznej, a każdy jej fragment ma za zadanie kontrastować z pozostałymi. Zmieniająca się muzyka oddaje wielobarwność powieści i zmienność nastrojów, balansując między beztroskim humorem a tragizmem.

Przygoda ze śpiewakami


Operę wyreżyserował Maciej Prus, któremu po raz pierwszy przypadło pracować z bydgoskimi śpiewakami. Reżyser ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie, po czym został zaangażowany do zespołu Starego Teatru w Krakowie gdzie pełnił funkcję asystenta reżysera. Pracował później na wielu scenach teatrów dramatycznych w Polsce. Posiada ogromny dorobek reżyserski. Był m.in. kierownikiem artystycznym Teatru Muzycznego w Słupsku i Teatru Wybrzeże w Gdańsku, związał się także ze scenami teatrów w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu, a w Bydgoszczy podziwiać można było jego "Tymona Ateńczyka".

Ceny biletów na festiwal - w zależności od sektora - wahają się od 60 do 140 złotych. W niższej cenie będzie można nabyć wejściówki na drugie przedstawienie "Cyganerii" oraz spektakl "Spamolot, czyli Monty Python i Święty Graal".

Szansa na miejscówkę


Wolne miejsca można znaleźć jeszcze na wszystkie występy - poza kończącym festiwal "Bejart Ballet Lausanne". Ponieważ bilety można zwracać, wciąż jest szansa, że zwolnią się miejsca na występ. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Opery Nova.

Tomasz Skory
Express Bydgoski
29 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia