Dwa w jednym

"Skazany na bluesa" - reż. Arkadiusz Jakubik - Teatr Śląski w Katowicach

Tym razem nie na filmowym ekranie, a na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach już 7 marca będziemy mogli zobaczyć historię burzliwego życia Ryszarda Riedla - legendarnego wokalisty grupy Dżem. Sceniczną wizję opartą na filmowym scenariuszu Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego wyreżyserował Arkadiusz Jakubik.

Najnowsza repertuarowa propozycja będzie połączeniem, jak zauważył reżyser Arkadiusz Jakubik, dwóch pozornie nie przystających do siebie przestrzeni - spektaklu teatralnego oraz koncertu rockowego. Najistotniejsze będą w nim oczywiście warstwa muzyczna – grane na żywo, niezapomniane piosenki Dżemu i odtwórca tytułowej roli, wokalista Tomasz Kowalski. Katowicki spektakl powstał w oparciu o scenariusz filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego z 2005 roku, zatytułowanego „Skazany na bluesa". Wówczas w rolę tytułową wcielił się Tomasz Kot.

Za sceniczny świat Riedla oraz jego bohaterów, nawiązujący do śląskiej lokalności odpowiada scenograf Joanna Macha oraz kostiumograf Agnieszka Werner. Pieczę nad stroną muzyczną objął Olaf Deriglasoff.

Obok profesjonalistów udział w nowym spektaklu Teatru Śląskiego wezmą osoby nie posiadające aktorskiego warsztatu. Również dla odtwórcy roli Ryszarda Riedla – Tomasza Kowalskiego wyłonionego w drodze castingu, będzie to sceniczny debiut.

Jak podkreślał Robert Talarczyk „Skazany na bluesa" nie jest konwencjonalnym musicalem, ale opowieścią o zwykłym człowieku stąd, który stał się niewątpliwie ikoną i legendą polskiej muzyki.

„Skazany na bluesa" jest ogromnym przedsięwzięciem finansowym i najdroższą produkcją Teatru Śląskiego. W spektaklu zagra 25 aktorów oraz pięcioosobowy zespół muzyczny. Ze względu na wieloosobowy zespół ceny biletów w zależności od miejsc kosztują od 30 do 90 złotych. Ponadto dla fanów przygotowano koszulki, torby oraz plakaty, które będzie można niebawem zakupić w teatrze.

Spektakl o wokaliście grupy Dżem otworzy zaplanowany przez dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka cykl zatytułowany „Śląsk Święty / Śląsk Przeklęty", w ramach którego oprócz spektaklu o Ryszardzie Riedlu, zaplanowano przedstawienie poświęcone Zbigniewowi Cybulskiemu.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
1 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...