Dwa wieczory z Andrzejem Sewerynem

5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego: 20 – 27 sierpnia 2023 r.

Prócz kilku koncertów, mieszkańcy miasta i okolic będą mogli zobaczyć na scenie jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Andrzeja Seweryna. Zaplanowano też spotkanie z artystą oraz jego żoną, Katarzyną Kubacką-Seweryn.

W ramach 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego na scenie będzie można zobaczyć jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Andrzeja Seweryna.

22 sierpnia o godz. 18:00 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej, ul. Akademicka 2, wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Andrzej Seweryn. W programie wydarzenia Mistrzowie sceny: "Andrzej Seweryn – Wokół Szekspira" znalazły się "Hamlet", "Makbet", "Otello". Usłyszymy reinterpretację arcydzieł Williama Szekspira w wykonaniu Andrzeja Seweryna, w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego. Spektakl jest skierowany zarówno do koneserów tekstów Szekspirowskich, jak i do tych, którzy znają je nieco mniej.

Dzień później, czyli 23 sierpnia, o godz. 18:00 w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 11, zaplanowano natomiast spotkanie z Katarzyną Kubacką-Seweryn i Andrzejem Sewerynem. W programie: rozmowa Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Gabrieli Kuc-Stefaniuk z Katarzyną Kubacką-Seweryn i Andrzejem Sewerynem o życiu, sztuce i wartościach kultury wysokiej. Tego dnia usłyszymy też standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej w wykonaniu Radosław Żyła (saksofony).

Andrzej Seweryn to polski aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Przez wiele lat był czołowym aktorem Comédie Française w Paryżu. Stworzył wiele kreacji w kinie europejskim. Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Katarzyna Kubacka-Seweryn jest dyrektorem Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, prezesem Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Realizowała edukacyjny projekt Akademii Filmowej "Otwórz oczy", w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów. Przez kilka lat zasiadała w radzie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Otrzymała 3 nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Wstęp na oba wydarzenia w ramach 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, jest wolny. Szczegółowy harmonogram festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Paulina Chodyka-Łukaszuk
Słowo Podlasia
23 sierpnia 2023
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia