Dwie premiery dla dzieci

W lutym Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza najmłodszych widzów na dwa premierowe przedstawienia

"Ach, jak cudowna jest Panama" w reż. Laury Słabińskiej - premiera 4 lutego oraz "Niezwykły lot Pilota Pirxa" w reż. Jerzego Machowskiego - premiera 25 lutego. Wyprawa do Panamy, kraju pachnącego bananami, to błyskotliwy plan Misia i Tygryska, bohaterów spektaklu zrealizowanego na podstawie opowiadania Janoscha "Ach, jak cudowna jest Panama". Artyści, których zaprosiliśmy do zrealizowania tego projektu: reżyserka Laura Słanbińska, scenograf Pavel Hubicka, kompozytor Piotr Klimek oraz choreograf Jacek Gębura wyczarowali magiczny obraz świata z marzeń sennych.

Proza Janoscha jest tak poetycka, że najlepszy sposób na przedstawienie jej na teatralnej scenie, to wszechogarniający surrealizm. Zabiorę widzów w podróż po wnętrzu wyobraźni poety, który wymyślił świat Misia i Tygryska. Będzie to także wejście do mojej głowy. Zapraszam tam widzów, by mogli poznać historię, którą napisał Janosch, jego bohaterów, jej przesłanie. Ciekawe, jak bardzo potrafimy przywiązać się do marzenia, które wykiełkowało w głowie pod wpływem drobnego, w zasadzie nieznacznego, impulsu. Oto jeden z bohaterów zauważa skrzynkę po bananach, i to go zapala do odwiedzenia kraju bananów - Panamy. Zabiera tam swego przyjaciela i obaj postanawiają tam zamieszkać. Każdy z nas ma taką Panamę, którą sobie wyobraża i do której zmierza. Według mnie - na pewno powinien mieć. - mówi Laura Słabińska.

W spektaklu wystąpią: Rafał Derkacz, Rafał Domagała, Cezary Jabłoński, Łukasz Kabus i Katarzyna Wysłucha. Premiera odbędzie się 4 lutego, na kolejne prezentacje zapraszamy 5 i 6 lutego.

W drugiej połowie miesiąca przewodnikiem po świecie teatru dla dzieci będzie Pilot Pirx, adept Akademii Kosmonautycznej im. Konstantego Ciołkowskiego. Widzowie "Niezwykłego lotu Pilota Pirxa" w reż. Jerzego Machowskiego zostaną zaproszeni do odbycia, wspólnie z nim, wyjątkowej kosmicznej eskapady. To lot egzaminacyjny od którego zależy czy Pirx zdobędzie uprawnienia pilota-kosmonauty. W przestrzeni kosmicznej czekają go nieprzewidziane przygody i perypetie. Do zdania egzaminu niezbędna będzie pomoc pasażerów.

Oprócz tytułowego bohatera widzowie poznają szereg zabawnych a czasem groźnych postaci z Ziemi i z Kosmosu. Spektakl osnuty na motywach opowiadań Stanisława Lema oprócz żywego planu aktorskiego wykorzystuje rozmaite tradycyjne i nowatorskie środki wyrazu, jak np. lalki i multimedia - mówi Jerzy Machowski, reżyser spektaklu.

"Niezwykły lot Pilota Pirxa" powstał na podstawie "Opowieści o Pilocie Pirxie" zbioru dziesięciu opowiadań science-fiction autorstwa Stanisława Lema. Spektakl reżyseruje Jerzy Machowski, autorką scenografii jest Ľudmila Bubánová, muzyki Ignacy Zalewski, lalki zaprojektowała Olga Ryl - Krystianowska, wystąpią: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel /Teatr PAPAHEMA/ oraz Łukasz Kucharzewski. Premiera odbędzie się 25. 02. 2017, na kolejne spektakle zapraszamy 26, 27, 28 lutego.

(-)
Materiał Teatru
28 stycznia 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia