Dwie premiery w grudniu

"Rewizor" - reż. Norbert Rakowski / "Versus" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr w Kaliszu

"Versus" i "Rewizor" to kolejne przedstawienia, które dołączą do repertuaru Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Premiery obu spektakli już w grudniu

Stuka ,,Versus" Rodrigo Garcii, współczesnego reżysera i dramatopisarza hiszpańskiego, to pewien rodzaj sieci zarzuconej na innych reżyserów i na widzów. Ten poetycki esej o życiu, a raczej o potworności życia, rozpisany został na dziewiętnaście sekwencji - strumieni tekstu, monologów i pozornych dialogów, będących komentarzem do relacji między ludźmi - do tego, co intymne i prywatne, ale zarazem co ma odniesienia uniwersalne. Garcia uważa, że "życie toczy się ukradkiem - teatr powinien oddawać jego tajemnice, a nie pospolitość, jak to zwykle bywa".

Tajemnice życia, które odsłania jego teatr, to przemoc, jakiej doznajemy od najbliższych, to mylenie miłości z potrzebą towarzystwa i pociągiem seksualnym, to zatrata instynktu samozachowawczego, którego więcej ma bita małpa niż cywilizowany człowiek - tak twórcy kaliskiego spektaklu opisują przedstawienie, którego premierę zaplanowano na 7 grudnia.

Na scenie zobaczymy Izabelę Beń, Monikę Kępkę, Piotra Domalewskiego, Jana Jurkowskiego i Michała Wierzbickiego. Reżyserii spektaklu podjął się Szymon Kaczmarek, który w swoim dorobku ma między innymi "Kuszenie cichej Weroniki" Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie, "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira w Teatrze Wybrzeże, przedstawienie na podstawie blogu "Mydziecisieci" w Starym Teatrze w Krakowie oraz "Kordiana" wg Juliusza Słowackiego w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie.

Już 14 grudnia dla kaliszan przygotowano drugą niespodziankę - premierę "Rewizora" Mikołaja Gogola. To kolejne kaliskie przedstawienie w reżyserii Norberta Rakowskiego, który w Kaliszu wystawił już między innymi "Napis" i "Plotkę".

Twórcy spektaklu przekonują, że od czasu, kiedy komedia Gogola ujrzała światło dzienne, zmieniło się naprawdę niewiele i dlatego też akcja przedstawienia toczy się dzisiaj, w miejscu, które każdy widz może uznać za sobie bliskie.

- Autor z niebywałą przenikliwością i poczuciem humoru wystawia swych bohaterów na próbę uczciwości, obnażając słabości, nadużycia stanowisk oraz strach przed kompromitacją. Nagle do miasta przybywa nieoczekiwany gość. Wraz z jego pojawieniem się zaczyna się dla jednych walka o stołek, a dla innych desperacka próba utrzymania się na powierzchni. Granice moralności publicznej stają się nagle bardzo elastyczne. Ale sprawa nie toczy się na gruncie politycznym, lecz dotyczy nas wszystkich. Każdy z nas ma bowiem w sobie swojego rewizora-przekonują twórcy. W spektaklu wystąpią znani i lubiani aktorzy kaliskiego teatru: Agnieszka Dulęba-Kasza, Agnieszka Dzięcielska, Bożena Remelska, Zbigniew Antoniewicz, Maciej Grzybowski, Michał Grzybowski, Jacek Jackowicz, Remigiusz Jankowski, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski, Lech Wierzbowski i Łukasz Konopka.

Mirosław Zybura
Ziemia Kaliska
21 listopada 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...