Dwie premiery

"Wybierz Osiecką raz jeszcze" - reż. Dariusz Kamiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie -

Dwie teatralne premiery odbędą się na początku listopada: w sobotę, 8 listopada, w Teatrze Współczesnym publiczność obejrzy "Szkołę żon", dzień później, w Teatrze Lalek "Pleciuga" - "Wybierz Osiecką raz jeszcze".

PIERWSZY spektakl to adaptacja klasycznej sztuki Moliera. Główny bohater, Arnolf, boi się kobiet, zwłaszcza tych myślących samodzielnie. W mężczyznach z kolei nienawidzi słabości i uległości. Miłość to, według Arnolfa, oznaka braku charakteru i pierwszy krok do utraty honoru. By uniknąć losu rogacza, od 13 lat hoduje sobie w zaciszu klasztoru idealną połówkę, wierząc, że jej głupota i nieoświecenie są gwarancją uczciwości. Gdy sprowadza ją do swego domu, nagle na horyzoncie pojawia się rywal - młody Horacy...

Przedstawienie wyreżyseruje Justyna Celeda, a w głównych rolach zobaczymy Arkadiusza Buszkę, Justynę Janowską-Mo-niuszko i Adama Kuzycz-Berezowskiego.

"Wybierz Osiecką raz jeszcze" to z kolei pierwsza w tym sezonie propozycja "Pleciugi" dla widzów dorosłych. Reżyser - Dariusz Kamiński mówi o spektaklu tak: - Piosenki Agnieszki Osieckiej mają niezwykłą zdolność łączenia ludzi, nawet tych o najbardziej odmiennych gustach muzycznych. Takich piosenek nie tylko się słucha - nimi się również myśli, przeżywa i opowiada. Utwory Osieckiej są wciąż obecne w kulturze, sztuce i codziennym życiu; dowcipne, inteligentne, nieco ironiczne, chwilami gorzkie, często wzruszające, powracają do nas szczególnie wtedy, gdy coś wspominamy lub o czymś marzymy. W listopadzie "Pleciuga" zabierze widzów w muzyczną podróż z piosenkami oraz prozatorskimi tekstami Agnieszki Osieckiej. To właśnie one będą głównymi bohaterami spektaklu - zwykłe słowa, które tworzą niezwykłe światy, historie, przeżycia. Przypomnimy utwory najbardziej znane i odkryjemy te rzadziej przywoływane. Wszystko to zostanie połączone z wyjątkowym sposobem prezentacji scenicznej: zaśpiewamy bowiem i opowiemy Osiecką za pomocą teatru formy.

W przedstawieniu wystąpią: Danuta Kamińska, Marta Łągiewka, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Rafał Hajdukiewicz, Dariusz Kamiński, Maciej Sikorski i Przemysław Żychowski.

(kas)
Kurier Szczeciński
28 października 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia