Dwunastu tenorów na scenie

XIV Wielki Turniej Tenorów

Dwunastu tenorów stanie 30 czerwca w szranki w Teatrze Letnim w Szczecinie, by zmierzyć się w XIV Wielkim Turnieju Tenorów. W tym roku zaprezentują się tenorzy z Polski, Grecji i Korei.

Turniej, organizowany przez szczecińską Operę na Zamku, utrzymany jest w konwencji pojedynków rycerskich. To najstarsza rywalizacja tego typu w Polsce - odbywa się od 1994 r., która na stałe wpisała się w tradycję miasta i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Pojedynki tenorów to wykonania słynnych arii operowych, a także popularnych pieśni. 

Każdy z uczestników turnieju zaśpiewa dwie arie. Zwycięży ten, który otrzyma najwięcej róż od zasiadających na widowni dam. W tym roku ma być rozdanych trzy tysiące róż. 

W Szczecinie wystąpi ośmiu śpiewaków z Polski: Mikołaj Adamczak, Szymon Jędruch, Tomasz Janczak, Witold Matulka, Dariusz Pietrzykowski, Wojciech Sokolnicki, Tomasz Tracz, Paweł Wolski; trzech Koreańczyków: Max An, Stefano Bu, Jiun Gim oraz tenor z Grecji - Konstantinos Stavridis. 

Tenorzy, by zachwycić publiczność i zdobyć laur zwycięzcy, wybrali arie z takich dzieł jak "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego, "Tosca", "Cyganeria" i "Turandot" Giacomo Pucciniego. Będą też słynne arie Giuseppe Verdiego czy Georgesa Bizeta. W programie znajdą się też znane arie Franza Lehara. Nie zabraknie pieśni "Brunetki, blondynki" Roberta Stolza. 

Towarzyszącą solistom Orkiestrę Opery na Zamku poprowadzi Andrzej Knap.

W poprzednich turniejach laureatami byli: Walery Kostin, Sylwester Kostecki, Tomasz Kuk, Paweł Skałuba, Igor Borko, Adam Zdunikowski, Dariusz Stachura, Piotr Zgorzelski, Bogusław Bidziński, Teodor Ilincai i Hector Lopez.

(-)
PAP
28 czerwca 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia