Dyktat Chochoła

"Od Wesela od Wesela" - reż. Ewa Ignaczak - Teatr Gdynia Główna

Napisany przeszło sto lat temu przez Wyspiańskiego dramat wciąż zadaje nam, Polakom te same niewygodne pytania. Czy Poeta i Dziennikarz wreszcie będą umieli na nie odpowiedzieć? Czy podejmą się powierzonej im przez Duchy misji? A może ponownie skażą nas na kolejne stulecie podrygiwania w takt chocholego tańca?

Esencjonalna adaptacja „Wesela" autorstwa Ewy Ignaczak, jak w soczewce skupia naszą uwagę na zadaniach, które społeczeństwo stawia przed intelektualistami i artystami. Na tym, by porzucili celebryckie flirty, snucie marzeń i planów, a zamiast tego działali i podjęli wysiłki, by odważnie opisywać i krytykować rzeczywistość. By wybudzili się ze stuletniego uśpienia i stali się przewodnikami, inspirowali, zadawali nawet niewygodne pytania. By osiągnąć ten cel mogą liczyć na kreacyjną moc kobiet. Ale czy to wystarczy by uwolnić się spod dyktatu Chochoła?

Informacje o twórcach:
Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Marta Jaszewska - Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunek: Pedagogika, specjalność: Menadżer kultury. Uczestniczka wielu warsztatów m.in. Warszaty Master Class z Mają Komorowską oraz Technika Alexandra z Magdaleną Kędzior, a także SoundDrama Studio z Vladimirem Pankovem. Aktualnie aktorka gościnna Teatru Gdynia Główna. Współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki.

Małgorzata Polakowska – Magister kulturoznawstwa (2013), absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją spotkać w biurze jak i na scenie, w spektaklach: „Mewa. Dziwna Sztuka", „Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?", „Von Bingen. Historia Prawdziwa", „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku", „Braciszek i Siostrzyczka". Koordynatorka i animatorka projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA, którego jest członkinią. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „animacja i upowszechnianie kultury".

Damian Bejgier - (ur. 9 czerwca 1998 roku) - aktor amator, entuzjasta sztuk performatywnych, od 2017 roku zaangażowany w teatr na Pomorzu; wystąpił w spektaklu plenerowym "Masska" w Teatrze Gdynia Główna, oraz współpracuje z pucką grupą teatralną "Wieko od Trumny"

Jakub Mielewczyk - urodzony 19 maja 1998 roku w Pucku. Aktor i reżyser amator, pasjonat teatru i kinematografii polskiej, laureat Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich na szczeblu wojewódzkim. Założyciel grupy teatralnej Wieko od Trumny, z którą zrealizował kilkanaście spektakli i etiud teatralnych; współpracował z Wejherowskim Centrum Kultury, Teatrem Oko i Teatrem Eksperyment. W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Puck za działalność artystyczną i społeczną na rzecz rozwoju kultury regionu.

Piotr Srebrowski - aktor, lalkarz, reżyser, absolwent PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim, Prezes Fundacji Sopot Centralny; od 2011 roku związany z Trójmiastem, gdzie zrealizował kilkanaście premier; współpracował m. in. z Teatrem Stajnia Pegaza, Teatrem Miniaturą, Gdyńskim Centrum Kultury, sceną SAM i FSC, Teatrem Stacja Szamocin, Teatrem BRO, Filharmonią Bałtycką; reżyser m.in. spektaklu "Wielkie ciasto" w Teatrze Gdynia Główna, za który został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni Galion Gdyński w kategorii debiut artystyczny.

(-)
Materiał Teatru
16 lutego 2018
Portrety
Ewa Ignaczak

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...