Dyktat Chochoła

"Od Wesela od Wesela" - reż. Ewa Ignaczak - Teatr Gdynia Główna

Napisany przeszło sto lat temu przez Wyspiańskiego dramat wciąż zadaje nam, Polakom te same niewygodne pytania. Czy Poeta i Dziennikarz wreszcie będą umieli na nie odpowiedzieć? Czy podejmą się powierzonej im przez Duchy misji? A może ponownie skażą nas na kolejne stulecie podrygiwania w takt chocholego tańca?

Esencjonalna adaptacja „Wesela" autorstwa Ewy Ignaczak, jak w soczewce skupia naszą uwagę na zadaniach, które społeczeństwo stawia przed intelektualistami i artystami. Na tym, by porzucili celebryckie flirty, snucie marzeń i planów, a zamiast tego działali i podjęli wysiłki, by odważnie opisywać i krytykować rzeczywistość. By wybudzili się ze stuletniego uśpienia i stali się przewodnikami, inspirowali, zadawali nawet niewygodne pytania. By osiągnąć ten cel mogą liczyć na kreacyjną moc kobiet. Ale czy to wystarczy by uwolnić się spod dyktatu Chochoła?

Informacje o twórcach:
Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Marta Jaszewska - Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunek: Pedagogika, specjalność: Menadżer kultury. Uczestniczka wielu warsztatów m.in. Warszaty Master Class z Mają Komorowską oraz Technika Alexandra z Magdaleną Kędzior, a także SoundDrama Studio z Vladimirem Pankovem. Aktualnie aktorka gościnna Teatru Gdynia Główna. Współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki.

Małgorzata Polakowska – Magister kulturoznawstwa (2013), absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją spotkać w biurze jak i na scenie, w spektaklach: „Mewa. Dziwna Sztuka", „Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?", „Von Bingen. Historia Prawdziwa", „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku", „Braciszek i Siostrzyczka". Koordynatorka i animatorka projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA, którego jest członkinią. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „animacja i upowszechnianie kultury".

Damian Bejgier - (ur. 9 czerwca 1998 roku) - aktor amator, entuzjasta sztuk performatywnych, od 2017 roku zaangażowany w teatr na Pomorzu; wystąpił w spektaklu plenerowym "Masska" w Teatrze Gdynia Główna, oraz współpracuje z pucką grupą teatralną "Wieko od Trumny"

Jakub Mielewczyk - urodzony 19 maja 1998 roku w Pucku. Aktor i reżyser amator, pasjonat teatru i kinematografii polskiej, laureat Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich na szczeblu wojewódzkim. Założyciel grupy teatralnej Wieko od Trumny, z którą zrealizował kilkanaście spektakli i etiud teatralnych; współpracował z Wejherowskim Centrum Kultury, Teatrem Oko i Teatrem Eksperyment. W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Puck za działalność artystyczną i społeczną na rzecz rozwoju kultury regionu.

Piotr Srebrowski - aktor, lalkarz, reżyser, absolwent PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim, Prezes Fundacji Sopot Centralny; od 2011 roku związany z Trójmiastem, gdzie zrealizował kilkanaście premier; współpracował m. in. z Teatrem Stajnia Pegaza, Teatrem Miniaturą, Gdyńskim Centrum Kultury, sceną SAM i FSC, Teatrem Stacja Szamocin, Teatrem BRO, Filharmonią Bałtycką; reżyser m.in. spektaklu "Wielkie ciasto" w Teatrze Gdynia Główna, za który został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni Galion Gdyński w kategorii debiut artystyczny.

(-)
Materiał Teatru
16 lutego 2018
Portrety
Ewa Ignaczak

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...