Dynamika Metamorfozy

„Dionizos 360" - reż. Paweł Passini - neTTheatre

„Dionizos 360" to eksperymentalny spektakl zrealizowany kamerą 360' na podstawie trzech tragedii Eurypidesa: „Fenicjanki", „Błagalnice" i „Bachantki". Chcemy położyć nacisk na rekonstrukcję i ukazanie mechanizmu przemiany postaci. Będziemy w ten sposób kontynuować i rozwijać odkrycia poczynione w ramach projektu artystyczno-badawczego „Dynamika Metamorfozy", którego realizację rozpoczęliśmy w 2012 roku.

"Jest to spektakl zrealizowany techniką kamery 360 stopni, czyli kamery, która widzi wszystko dookoła i stawia reżysera w zupełnie nowej sytuacji. Ten spektakl powstawał w warunkach COVID-u, co oznacza, że próby do niego nie mogły odbywać się w normalnym trybie, a to co aktorzy wykonują na planie jest bardzo często efektem improwizacji. Mamy tutaj ciekawą sytuację, że to co oglądamy dzieje się na żywo, przed kamerą, a my znajdujemy się wewnątrz akcji i decydujemy w którą stronę patrzeć. Nikt za nas nie edytuje tego spektaklu, więc jest to szansa by widz mógł stać się współtwórcą tego wydarzenia".

Paweł Passini, reżyser

Przedmiotem naszych studiów jest nie badana nigdy wcześniej sekwencja ról granych przez trzech antycznych aktorów, którzy kreowali wszystkie postaci tragedii - z tego też względu na scenie nigdy nie pojawią się więcej niż trzy postaci na raz, oczywiście nie licząc chóru. Następstwo granych postaci pozwala aktorowi stworzyć miejsce na następną postać. Pozwala także w sytuacji cytowania na odezwanie się znanym już widzowi głosem cytowanej postaci, który nagle dotkliwie „nie zgadza się" z nową maską. Eurypides uświadamia swojego widza jak dalece można utożsamić się z cudzym losem, radością lub cierpieniem i zachęca do tego. To niezwykłe zawieranie się w sobie losów różnych ludzi dokonuje się według pewnych reguł. Odkrycie ich i zrozumienie, poprzez praktykę aktorską, jest przedmiotem tego projektu.
Również dzięki użyciu technologii VR odbiorca doświadczenia zaproszony jest do aktywnego udziału w spektaklu, do rozglądania się po scenie. Akustycznie wciąż znajduje się w sercu akcji, a dzięki kamerom dookolnym może sam decydować za którym aktorem podąża wzrokiem, kogo w danym momencie obserwuje. Ten rodzaj zaangażowania widza w spektakl powoduje wytworzenie się zupełnie nowej formy odbioru, która paradoksalnie przybliża nas do antycznych poprzedników.

Nagrania 3D ( z możliwością ściągnięcia na gogle ) dostępne są na stronie : https://nettheatre.online/dionizos-360-online/

Zachęcamy również do obejrzenia nagrań dostępnych na kanale Youtube:
https://nettheatre.online/dionizos-360-dostepny-na-youtube/

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci"

(-)
Materiał Teatru
29 października 2020
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...