Dyplom idealny

"Przybysz" - reż. Wojciech Kościelniak - Teatr Collegium Nobilium

Spektakle dyplomowe są zapowiedzią przyszłych talentów aktorskich, coraz częściej też - to właśnie przypadek "Przybysza" w Akademii Teatralnej - udają się o wiele bardziej od regularnych przedstawień w renomowanych teatrach. Wojciech Kościelniak, reżyser "Przybysza", stał się nieomal monopolistą spektakli muzycznych w Polsce.

Niektórych to drażni, ale jeżeli efekty są tak dobre jak w "Przybyszu", trudno narzekać. Znakomite rezultaty reżyser osiąga, pracując ze studentami, tym razem roku dyplomowego o specjalności aktorstwo i wokalistyka. Sięgnął po powieść graficzną "Przybysz" Shauna Tana. Wątła fabułka jest pretekstem. Tytułowy przybysz wyrusza z Europy do Ameryki.

Początek XX w., ale problemy znajome. Nieprzystosowanie, kłopoty z aklimatyzacją, status kogoś w rodzaju uchodźcy. Bardzo ciekawa jest jednak stylistyka tej opowieści. Zamiast realizmu - fantasmagoria, zamiast interwencji - śmieszna i smutna ballada. Atrakcyjna, słodko-gorzka tonacja. Świetna realizacja. I niczym w dyplomie idealnym Kościelniakowi udało się pokazać osobowościowe i aktorskie cechy siedmiorga studentów. Patrycja Grzywińska - mnóstwo wdzięku, ciekawa uroda, i - oby - kariera w filmie; Natalia Kujawa - głos jak dzwon, osobowość, temperament; Małgorzata Majerska - już ze sporym doświadczeniem telewizyjnym i filmowym; Dominik Bobryk - wyglądający poważnie, ciekawy, świetny wokalnie; Filip Karaś - bardzo potrzebne (i deficytowe) warunki w kinie i teatrze, sympatia od pierwszego spojrzenia; Michał Juraszek - tytułowy "Przybysz", lider nienachalny, ale godny zapamiętania; wreszcie Jakub Szyperski - uroda, wdzięk, młodość, błysk w oku.

Śpiewają o tęsknocie, marzeniach, nowym świecie, który musi okazać się lepszy. Będzie jednak trudniejszy, bardziej skomplikowany, konkurencyjny. Studenci jeżeli nawet jeszcze o tym nie wiedzą, już podejrzewają. Śpiewają w końcu również o sobie. Za chwilę oni także wyfruną ze szkoły poszukać kolejnego adresu. A potem jeszcze następnego i następnego.

I tak mija życie...

Łukasz Maciejewski
Wprost
26 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...