Dyplomowa premiera Pałygi

"Nieskończona histori" - reż. Maria Żynel - Akademia Teatralna w Warszawie

Akademia Teatralna zaprasza na na premierę pierwszego w tym roku spektaklu dyplomowego, która odbędzie się już 3 grudnia 2013 r. Jest to "Nieskończona historia" Artura Pałygi w reżyserii Marii Żynel.

"Nieskończona historia" to układanka: kilkanaście postaci, przedmiotów, zdarzeń. Kolaż ważnych momentów. Codzienna symfonia skomponowana z westchnień, kroków, szurania, stukania, szumu radia, modlitw, szeptów i niespodziewanych kłótni. To mikroświat obejrzany z perspektywy miejsca - wspólnego domu, który niczym pełnoprawny bohater, obok swoich mieszkańców i gości, myśli, czuje i pamięta. Jest świadkiem bezwiednego mijania się zupełnie obcych ludzi, a z bólem patrzy na mijanie się najbliższych. "Nieskończona historia" to wreszcie drobiazgowy ogląd świata z najbardziej złożonej i przewrotnej perspektywy - śmierci. Niespodziewanej albo wyczekiwanej, powolnej lub nagłej, budzącej niepokoje czy też dającej nadzieję na spokój. Na wieczny sen.

Grają studenci IV roku, których można już było poznać na scenie teatru szkolnego w "Piosenkach Taty Kazika" i w "Błękitnym ekspresie".

Artur Pałyga (1971)

Urodził się na pograniczu polsko-ukraińskim, dzieciństwo spędził na pograniczu polsko-czesko-słowackim. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i studium nauczycielskiego ze specjalizacją wychowanie muzyczne.

Jest autorem kilkunastu dramatów, takich jak: "Nic, co ludzkie" (sztuka wystawiona przez Scenę Prapremier "In Vitro" w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta-Michałowskiego w 2008 roku), "Żyd" (dramat miał premierę na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Roberta Talarczyka w 2008 roku), "Turyści" (sztuka wystawiona została przez Teatr Polski w Bydgoszczy w reżyserii Piotra Ratajczaka w 2009 roku), "Wszystkie rodzaje śmierci" (dramaty miał premierę w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w reżyserii Pawła Passiniego w 2009 roku), "Ostatni taki ojciec" (tekst wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski w 2009 roku na Scenie Prapremier "In Vitro") oraz "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami" (dramat miał premierę w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w reżyserii Piotra Ratajczaka w 2009 roku).

Jest laureatem wielu nagród literackich i dziennikarskich. Za tekst "Nieskończona historia" autor otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności w konkursie "Metafory Rzeczywistości" (Poznań, 2009).

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie

Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

Premiera:

3.12.2013 godz. 19- Teatr Szkolny im. J.Wilkowskiego

(-)
Materiał Teatru
29 listopada 2013
Portrety
Artur Pałyga

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia