Dyplomowy spektakl studentów Wydziału Tańca w Bytomiu

"Czyż nie dobija się koni" - reż: Jerzy Stuhr

Z przyjemnością zapowiadamy najnowszy spektakl dyplomowy Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Premiera "Czyż nie dobija się koni?" będzie miała miejsce 15 i 16 grudnia tego roku na bytomskim wydziale PWST o godz 18.00.

„Czyż nie dobija się koni?" to dyplomowy spektakl studentów bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w reżyserii Jerzego Stuhra. Spektakl powstał na podstawie bestsellerowej powieści Horace McCoya z 1935 r., której dodatkowego rozgłosu nadał film z 1969 roku w reżyserii Sydneya Pollacka.

Jest to historia maratonu tanecznego osadzona w czasach kryzysu - latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Nagrodę w konkursie stanowi niebagatelna suma 1500 dolarów, pozwalająca na wyrwanie się z biedy. Toteż uczestników nie brakuje – tłumy tańczą dzień i noc, do upadłego.

Głównymi postaciami są poszukujący pracy statysta Robert Syverten oraz jego partnerka zmęczona życiem, dotknięta depresją Gloria Beatty. W równoległej narracji Robert staje przed sądem, oskarżony o zabicie Glorii. Desperackie uczestnictwo w forsownym i intensywnym maratonie tanecznym, nonsensowne sytuacje, w które są wrzucani uczestnicy, mają ich wyrwać z klęski życiowej. Poza doświadczeniami Glorii, obserwujemy posępny obraz Ameryki w latach kryzysu.Wolna wola to wszystko, czym człowiek w świecie McCoya dysponuje, nic mu ona jednak nie może pomóc. Życie toczy się swym ponurym torem niezależnie od indywidualnych starań, jedyny wybór człowieka, jaki tak naprawdę może mieć znaczenie, to zdecydowanie o własnej śmierci.

Adaptacja i inscenizacja profesor Jerzy Stuhr, reżyseria: Waldemar Raźniak, scenografia i kostiumy Juriana Jur, muzyka Dawid Rudnicki, konsultacje choreograficzne Janusz Skubaczkowski, układy taneczne Dariusz Kurzeja.

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA TEATRALNA w Krakowie WYDZIAŁ TEATRU TAŃCA W Bytomiu
ul. Piłsudskiego 24a
41-902 Bytom


Kolejne spektakle:
17 i 18 grudnia, godz. 18.00
Bilety: 8 zł

(-)
Materiały Organizatora
14 grudnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...