Dyrektorka naczelna z Wrocławia do Łaźni

W miejsce Bartosza Szydłowskiego ma zostać powołana Ewa Wolniewicz

Ujawnione przez "Dziennik Polski" nazwisko nowej dyrektorki naczelnej Teatru Łaźnia Nowa - Ewy Wolniewicz - dziś oficjalne zostało potwierdzone. No prawie...

We wczorajszym wydaniu "Dziennika Polskiego" napisaliśmy, że w miejsce Bartosza Szydłowskiego na stanowisko dyrektora naczelnego sceny ma zostać powołana Ewa Wolniewicz. Dotychczasowy szef teatru miałby pozostać w fotelu dyrektora artystycznego (dotąd łączył oba stanowiska).

Wczoraj nasze informacje potwierdził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, choć zaznaczył, że wciąż toczą się rozmowy, a o tym, że Ewa Wolniewicz będzie nową dyrektorką naczelną teatru poinformuje oficjalnie wtedy, gdy zostanie podpisana umowa.

Dodał także, iż docenia dokonania Szydłowskiego i nadal chce, by odpowiadał on za kształt programu Łaźni Nowej. Prezydent zaznaczył ponadto, że sprawa rozstrzygnie się zapewne w połowie września.

- Niestety nie znam pani Ewy Wolniewicz, więc trudno mi komentować jej kandydaturę. Czekam na spotkanie z nią - mówi Szydłowski.

Wolniewicz kierowała wrocławskim ośrodkiem telewizji publicznej od listopada 2012 do marca 2016 roku. Wtedy została zwolniona. Z TVP związana była przez lata jako dziennikarka i redaktorka. Co ciekawe dotąd nie współpracowała z teatrem.

Przypomnijmy, że zmiana na stanowisku dyrektora naczelnego Łaźni Nowej to efekt afery, jaką wywołały doniesienia radnego Adama Kality (PiS) o sytuacji finansowej tej instytucji. Mowa m.in. o leasingu samochodu, z którego Szydłowski miał korzystać prywatnie, podpisywaniu umów z żoną (pełni funkcję wicedyrektora sceny), sfinansowaniu otwarcia przewodu doktorskiego małżonki.

Sprawą zajmuje się prokuratura. Ale po miejskiej kontroli, która kilka z zarzutów uznała za zasadne i nie przyjęła wyjaśnień małżeństwa Szydłowskich, szef teatru zrezygnował z funkcji dyrektora naczelnego. Natomiast miasto zaproponowało, by nadal kierował artystyczną stroną tej sceny..

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
31 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia