Dyrektorzy Teatru Muzycznego odwołani

Dyrektor naczelny Teatru Muzycznego w Lublinie Leszek Hadrian i jego zastępca ds. artystycznych Jacek Boniecki zostali w środę odwołani ze swoich funkcji.

Odwołanie wisiało w powietrzu już od kilku miesięcy. Podczas wczorajszego posiedzenia zarządu województwa zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Nikt w zarządzie nie miał wątpliwości, że Hadrian i Boniecki są winni fatalnej sytuacji finansowej i organizacyjnej teatru. - Decyzja zapadła jednogłośnie. Sprawa dyrektorów już tak długo była analizowana przez zarząd, że nikogo nie trzeba było specjalnie przekonywać do głosowania za odwołaniem - mówi Andrzej Olborski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny w zarządzie m.in. za kulturę. Dodał, że teraz głównym zadaniem będzie przywrócenie płynności finansowej Teatru Muzycznego, który zalega nawet z opłatami za prąd. W sumie placówka ma ok. 350 tys. zł zaległości.

A zaczęło się od styczniowej kontroli w placówce, którą zlecił nowy zarząd. Audyt wykazał sporo nieprawidłowości, m.in. błędy w prowadzeniu dokumentacji, zatrudnianiu artystów i nieprecyzyjne umowy, na podstawie których dyrektor artystyczny teatru Jacek Boniecki pobierał z kasy teatru dodatkowe pieniądze (w sumie ponad 200 tys. zł).

Na pierwszy ogień poszedł Boniecki. Jeszcze w maju o opinię w sprawie jego odwołania władze wojewódzkie zwróciły się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (choć wcale o opinie resortu pytać nie musiały). Wkrótce to samo spotkało Hadriana.

Minister Kazimierz Michał Ujazdowski podzielił zdanie zarządu. - Jestem przekonany, że diagnoza sformułowana przez władze samorządowe dotycząca dość dużego woluntaryzmu w gospodarowaniu środkami publicznymi w teatrze wymaga takiej decyzji, bo inaczej tej instytucji nie da się wyprowadzić z kryzysu - stwierdził minister podczas swojej wizyty w Lublinie.

W połowie czerwca pełnienie obowiązków dyrektora Teatru Muzycznego zarząd powierzył Krzysztofowi Kutarskiemu.

A w przyszłym tygodniu rozpocznie się procedura konkursowa na stanowiska dyrektorów naczelnego i artystycznego. Wicemarszałek Olborski ma nadzieję, że uda się wyłonić kandydatów jeszcze przed nowym sezonem. Władze województwa deklarują pomoc w zażegnaniu finansowego kryzysu - być może już w sierpniu na uregulowanie zaległych opłat urząd marszałkowski przekaże teatrowi 350 tys. zł.

Wczoraj zarząd województwa zdecydował też o odwołaniu dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Tadeusza Rozłowskiego, który na czele muzeum stał od sierpnia 2004 roku.

Tomasz Nieśpiał
Gazeta Wyborcza Lublin
26 lipca 2007

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia