Dyskusja kulturalna

Teatr Gdynia Główna - projekt Agora Kultura

Zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjne w ramach projektu Agora Kultura pod hasłem "Napisane, sfilmowane!", które odbędzie się w poniedziałek 26 października o godzinie 18:00.

Agora Kultura to przestrzeń dialogu pomiędzy publicznością a jej twórcami i organizatorami gdyńskiej kultury. Podczas comiesięcznych poniedziałkowych spotkań w Teatrze Gdynia Główna, możemy dyskutować, wyrażać swoje opinie, komentować, zadawać pytania. Rozmawiać o jakości, o odbiorcy, o procesie twórczym, o kreowaniu repertuaru i partycypacji odbiorców w tym procesie. Pretekstem do wymiany poglądów będą najnowsze propozycje gdyńskich artystów.

Jakie jest zadanie kultury? Kim jest jej odbiorca? Czy oczekiwania widza i twórcy mają szansę się spotkać? Czy kultura jest dla nas?

Zapraszamy:

26 października (poniedziałek) godz. 18, Napisane, sfilmowane!

Literatura i film – jedne z najważniejszych priorytetów miasta. Czy są obecne w tkance miejskiej?

Kolejnej dyskusji towarzyszy hasło: „Napisane, sfilmowane!", które ma stać się pretekstem do rozmowy o literaturze i filmie w Gdyni. Mamy nadzieję wspólnie zastanowić się, czy organizowane wydarzenia są obecne w tkance miejskiej, na ile docierają do mieszkańców i czy gdynianie czują, że to propozycje do nich skierowane. Tym razem w rolę moderatorów wcielą się: gdyński animator kultury Przemysław Rydzewski oraz animatorka kultury i dyrektorka Teatru Gdynia Główna – Ida Bocian. Do uczestnictwa w dyskusji zaprosiliśmy organizatorów Nagrody Literackiej Gdynia (Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdynia), Festiwalu Miasto Słowa (A Kuku Sztuka), Festiwalu Filmowego w Gdyni (Pomorska Fundacja Filmowa) a także reprezentantów Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Klubu Filmowego DKF Żyrafa.

Podczas spotkania twórcy i organizatorzy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami z tegorocznych edycji własnych wydarzeń, a następnie ich odbiorcy będą zadawać pytania, wyrażać swoje opinie i dzielić się ewentualnymi rekomendacjami na przyszłość.

Wstęp bezpłatny!

Kolejne spotkania:

30 listopada (poniedziałek) godz. 18, Za-duchy, czy trzeba przewietrzyć kulturę?

Pamięć, tradycja, historia – czy wciąż inspirują? Okazja do zastanowienia się nad rolą przeszłości w procesie twórczym. „Zadusznie" czy „za dusznie"?

21 grudnia (poniedziałek) godz. 18, Dzieci śmieci. Czy sztuka dla dzieci jest gorsza?

Zabawiać czy rozwijać? Jak kształtować i pobudzać dziecięcego odbiorcę, by dojrzewał w kulturze?

Agora Kultura to pilotażowy projekt Teatru Gdynia Główna polegający na stworzeniu przestrzeni dialogu pomiędzy publicznością i odbiorcami gdyńskiej kultury a jej twórcami i organizatorami, w którym obie grupy będą uczestniczyć na zasadzie równości i poszanowania swoich opinii. Regularne, comiesięczne poniedziałkowe spotkania w Teatrze Gdynia Główna, moderowane, przez dziennikarzy związanych z kulturą będą okazją do rozmów na najgorętsze tematy związane z nowymi propozycjami gdyńskich artystów, ale przede wszystkim będzie to okazja do wypowiedzi i wysłuchania tych, którzy bardzo często nie mają możliwości wyrażenia głośno swojej opinii – czyli widzów i odbiorców kultury.

Dyskusje, którego punktem wyjścia będzie propozycja artystyczna (impreza, festiwal, gdyńska premiera teatralna, kinowa, koncert, płyta, wystawa, projekt) mają na celu nawiązanie stałego dialogu pomiędzy odbiorcami a środowiskiem kulturalnym Gdyni, podczas którego twórcy będą mieli okazję poznać opinie swojej publiczności, jej potrzeby i punkt widzenia, a widzowie przekonać się o powodach, dla których wybrane propozycje artystyczne są prezentowane w danej formie lub z jakiego powodu są wystawiane. Spotkania te mają szansę stać się płaszczyzną wymiany myśli, doświadczeń i opinii, kształtując wiedzę o kulturze odbiorców i pogłębiając proces partycypacji publiczności we współkreowaniu oferty kulturalnej Gdyni.

Więcej informacji:
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl

(-)
Materiał Teatru
22 października 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia