Dyskusja o spektaklu wg Hłaski w MHŻP

"Wszyscy byli odwróceni" - reż. Michał Zadara - Muzeum Historii Żydów Polskich

O Izraelu, literaturze, Marku Hłasce i miłości w najbliższy piątek, 26 lipca w Muzeum Historii Żydów Polskich rozmawiać będą Beata Stasińska, Marek Sobelman i Michał Zadara.

Pretekstem do tego spotkania jest spektakl reżysera oparty na powieści Marka Hłaski "Wszyscy byli odwróceni" (na zdjęciu) ze znakomitymi rolami Anny Cieślak, Barbary Wysockiej, Arkadiusza Brykalskiego, Oskara Hamerskiego, Mateusza Janickiego, Michała Kruka i Edwarda Linde-Lubaszenki. Premiera przedstawienia w sali audytorium MHŻP odbyła się w ubiegły czwartek, kolejne spektakle w najbliższy piątek i sobotę o godzinie. 20.00. Spotkanie odbędzie się po piątkowym przedstawieniu.

Beata Stasińska - wydawca, redaktorka, współzałożycielka i przez lata redaktor naczelna wydawnictwa W.A.B. Współtworzyła podziemną gazetę związkową "Wola", prowadziła (wraz z Kingą Dunin i Beatą Chmiel) dodatek literacki do "Życia Warszawy" - "Ex libris". Od 2001 wykłada na Podyplomowym Studium Edytorskim na Uniwersytecie Warszawskim. Wyróżniona m.in. odznaką "Zasłużony działacz kultury", orderem Kawalera Zasługi (od prezydenta Francji), tytułem "Kreator kultury" (od tygodnika "Polityka"), medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Inicjatorka społecznego ruchu Obywatele Kultury dążącego do zwiększenia nakładów finansowych na kulturę z budżetu państwa.

Marek Sobelman - historyk, publicysta, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz literatury hebrajskiej, rzecznik prasowy Ambasady Izraela w Polsce. Urodził się w Sosnowcu, jednak w roku 1969 wyemigrował do Izraela, studiował historię i literaturę słowiańską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie później pracował naukowo oraz współpracował z Instytutem Yad Vashem. Od 1992 roku znów mieszka w Polsce. Od roku 2000 prowadzi wykłady na Studiach Podyplomowych w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Współorganizator i rzecznik prasowy Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Żydowskich HA-MOTIV HA-JEHUDI. Marek Sobelman jest również laureatem nagrody POLCUL przyznawanej przez fundację za wkład w dialog polsko-żydowski.

Michał Zadara - reżyser teatralny ceniony za innowacyjne podejście do polskiej klasyki, za konstruowanie skomplikowanych systemów inscenizacyjnych oraz za autorskie spektakle dotyczące konkretnego miejsca (np. Hotel Savoy w Łodzi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder w Warszawie). Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografie w Woods Hole oraz reżyserię w Krakowie. Stworzył ponad 30 inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych w wielu teatrach w kraju oraz za granicą (Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Schauspielhaus w Wiedniu, Collective: Unconscious w Nowym Jorku). Laureat Paszportu "Polityki" w 2007 r. Autor filmów niezależnych, instalacji wideo oraz felietonów politycznych na www.krytykapolityczna.pl, współinicjator ruchu Obywatele Kultury i gitarzysta zespołu All Stars Dansing Band.

Producentami spektaklu "Wszyscy byli odwróceni" w reżyserii Michała Zadary są: Centrala, Agencja Artystyczna GAP, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi.

(-)
Materiał Organizatora
25 lipca 2013
Teatry
Muzeum POLIN

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia