Działania studentów reżyserii

3. Festiwal Sztuki i Społeczności - Miasto Szczęśliwe

W bogatym, rozłożonym na kilka miesięcy, programie festiwalu nie zabraknie też działań społecznych i edukacyjnych, wychodzimy bowiem z założenia, że kultura powiązana ze sprawną edukacją i animacją społeczną, jest jednym z najistotniejszych narzędzi rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Zaplanowaliśmy: warsztaty teatralne w siedzibie Teatru, cykliczne warsztaty Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, zajęcia Pracowni Małego Teatru, działania Laboratorium Teatralno-Społecznego i spektakl „Empatia".

„Hagada na Polskę"
Na podstawie tekstów „Hagady na Pesach", historii rodzinnych i polskiej rzeczywistości
premiera: 20.02.2018 r.
dwa pokazy w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Scena Mała: 12 maja – godz. 19.30
13 maja – godz. 18.00 (Dzień Teatru Publicznego – akcja „Bilet do teatru za 300 groszy").
scenariusz i reżyseria: Damian Josef Neć
scenografia: Maciek Czuchryta, Marta Wieczorek
muzyka: Agnieszka Szczepaniak
wideo (self tapes): Dominika Kachlik, Sebastian Perdek
obsada: Dominika Kachlik (Marysia - Miriam), Katarzyna Skarżanka (Zosia/Miss Holocaustu), Natalia Łągiewczyk (Polonia/Wolski), Kamil Studnicki (Kamil/Julian/Ziemkiewicz), Sebastian Perdek (Sebastian/Anna Lise)
czas trwania: 75 min.

Hagada jest historią wyjścia z Egiptu narodu żydowskiego, którą odczytuje się podczas Sederu Pesachowego. Hagada upamiętnia wydarzenia sprzed czterech tysięcy lat, odtwarza się ją nieprzerwanie każdego roku 15. dnia miesiąca nisan. Ma ona uczyć wdzięczności i pokory, ma spajać naród.
„Hagada na Polskę" jest opowieścią o różnych, nieraz bolesnych, aspektach tożsamości narodowej. Jest zbiorową próbą zmierzenia się z demonami polskości. Z czasem trwania kolacji zmienia się w opowieść o wygnaniu. Nasza Hagada jest też w końcu wyrazem sprzeciwu wobec zakłamywania i monopolizowania przez jeden obóz ideologiczny wspólnej historii Polski. Zapraszamy Państwa do stołu sederowego, by opowiadać o naszym polskim, niemieckim i żydowskim wychodzeniu z niewoli.

Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

Spektakl jest efektem pracy podczas Kursu Mistrzowskiego pod opieką Pawła Łysaka na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Spektakl 13 maja grany będzie w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 300 groszy", która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

⦁ OGRÓD POWSZECHNY – przed Teatrem Powszechnym w Warszawie działania w okresie: maj, czerwiec, lipiec, wrzesień.

Co roku przestrzeń wybrukowanego teatralnego parkingu u zbiegu alei Zielenieckiej i ulicy Targowej zamienia się na parę miesięcy w zazieleniony plac z roślinami ozdobnymi i grządkami warzywnymi. Od maja do września spotykamy się przy wspólnym sadzeniu roślin, podlewaniu i opiece nad nimi oraz przy drewnianym stole, gdzie co tydzień można porozmawiać i posłuchać dyskusji o filozofii, książkach, historii, przyrodzie, czy globalnej odpowiedzialności.

Ogród Powszechny to nie tylko uprawa roślin, ale przede wszystkim przestrzeń do wspólnej refleksji, wymiany zdań i spostrzeżeń na temat świata i ludzi - w dialogu z naukowcami, aktywistami i artystami. Oprócz udziału w licznych spotkaniach dyskusyjnych, w Ogrodzie można także potańczyć, obejrzeć film, posłuchać koncertu czy spędzić aktywnie czas podczas twórczych zajęć ze swoimi pociechami.

Chcemy, aby tegoroczny Ogród Powszechny stał się swoistą „oazą antysmogową".
Sadzone w nim rośliny będą przede wszystkim roślinami poprawiającymi stan powietrza i wpływającymi na zmniejszenie zanieczyszczenia powodowanego smogiem. Nie będziemy udawać, że skrawek zieleni u styku dwóch ruchliwych ulic może stać się przestrzenią wolną od zanieczyszczeń, ale chcemy, aby stał się miejscem, gdzie przez kilka miesięcy podczas spotkań i warsztatów ze specjalistami będzie można przekonać się, jak własnymi siłami walczyć ze smogiem w życiu codziennym. Jak poprawić stan powietrza, którym oddychamy
w Warszawie? Jak bronić się przed toksynami w powietrzu? Jakie rośliny mogą nam w tym pomóc? Co jeszcze jest skutecznym narzędziem antysmogowej walki? I jak fakt, że walczymy o miasto wolne od zanieczyszczeń, łączy się z naszą ogólną odpowiedzialnością za lepszy świat i ludzi?

Kalendarz wydarzeń: www.strefawolnoslowa.pl / FB: Ogród Powszechy / FB: Stół Powszechny.

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa.

⦁ DZIAŁANIA EDUKACYJNE
Pracownia Małego Teatru
To cykl działań na praskich podwórkach wokół teatralnego wozu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Dwa razy w tygodniu - od maja do sierpnia - na ulice Kamionka wyruszać będzie dwójka animatorów z małym teatrem na kółkach. W ramach spotkań i warsztatów zaproszą do wspólnych akcji miejscowe dzieci i młodzież. Aby spotkać Pracownię Małego Teatru wystarczy wypatrywać ich na ulicach albo przyjść na jedno z otwartych działań:
- w maju, w ramach Ogrodu Powszechnego przed Teatrem Powszechnym
- w czerwcu - w ramach święta ulicy Skaryszewskiej
- w lipcu - w ramach Festiwalu Otwarta Ząbkowska
- w sierpniu - w parku Obwodu Praga Armii Krajowej przy ul. Podskarbińskiej

W ramach Festiwalu Miasto Szczęśliwe Stowarzyszenie Pedagogów Teatru powraca ze swoim projektem w okolice Dworca Wschodniego. „Co to znaczy, że miasto jest szczęśliwe?" - to pytanie, na które spróbują odpowiedzieć dzieci i dorośli. Głównym tematem teatralnych działań, prowadzonych od maja do sierpnia, będzie refleksja nad przestrzenią, która nas otacza i potrzebami jej mieszkańców.

Teatralny wóz został tak skonstruowany, aby przez zabawę pobudzał dziecięcą kreatywność. Ukryte w nim proste przedmioty, takie jak papier, sznurek, slajdy czy pudełka, są pretekstem do działań teatralnych, stając się jednocześnie scenografią późniejszych mini-spektakli. W ramach takich spotkań na każdym podwórku powstanie mały teatr, gdzie publicznością staje się najbliższa, lokalna społeczność: rodzice, opiekunowie i sąsiedzi.

Organizator: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Warsztaty teatralne dla młodzieży – lipiec/sierpień
Zapraszamy osoby w wieku 13-18 lat na wakacyjne, tematyczne warsztaty teatralne. Każde spotkanie skupiać się będzie na innym zagadnieniu:
1. Miasto.
2. Szczęście.
3. Społeczeństwo.
4. Sztuka.

Warsztaty prowadzone będą metodami pedagogiczno-teatralnymi. W trakcie każdego spotkania za pomocą ćwiczeń teatralnych rozwijane będzie hasło przewodnie. Każdy warsztat potrwa około 2-3 godziny i kończyć się będzie pokazem przygotowanych etiud. Można uczestniczyć w całym cyklu działań, jak i w pojedynczym spotkaniu. Szczególnie zachęcamy do udziału osoby, które spędzają wakacje w mieście i chciałyby spróbować swoich sił w teatrze.

Obowiązują zgłoszenia, ale zajęcia są otwarte, więc można także dołączyć w dniu warsztatu. Warsztaty odbędą się w pierwszym tygodniu lipca i ostatnim tygodniu sierpnia, (dokładne daty zostaną podane na stronie Teatru: www.powszechny.com).

Zgłoszenia i informacje szczegółowe: Natalia Grzędzińska, n.grzedzinska@powszechny.com, tel.: 510 131 807.

„W miasto!" – warsztaty rodzinne Stowarzyszenia Praktyków Teatru LUB/LAB

Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w mieście? Czy tak jak twierdzi wielu badaczy, socjologów i urbanistów, ma na to wpływ przestrzeń, w której żyjemy? Postanowiliśmy to sprawdzić na własnej skórze i przeprowadzić teatralne badanie, do którego zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat wraz z opiekunami.

Podczas eksploracji miasta przyjrzymy się między innymi, jak działa na nas miejski krajobraz i architektura, wsłuchamy się również w dźwięki miasta, sprawdzimy, jak przebiega komunikacja, poszukamy miejsc, w których można łapać powietrze, zbadamy więzi sąsiedzkie i zastanowimy się, co chcielibyśmy zmienić w naszym mieście. W trakcie badania uruchomimy wszystkie zmysły, a cały cykl będzie opierał się na wspólnym, twórczym działaniu teatralnym. Miasto to organizm, który nieustannie oddycha, porusza się, pracuje, zmienia się i żyje razem z nami. Ma na nas wpływ, więc może warto wspólnie poszukać miejskich potencjałów szczęścia?

Warsztaty prowadzone będą przez członków Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

miejsce warsztatów - punkt startowy: LUB/LAB, ul. Lubelska 30/32, godz. 11.00 – 13.00.
zgłoszenia: Natalia Grzędzińska, n.grzedzinska@powszechny.com.

6 maja – „Miasto oddycha"
Miasto jest w ciągłym ruchu - płyną strugi światła, trąbią samochody, a piesi przemieszczają się w pośpiechu.
A jakie jest nasze tempo? Co się stanie, kiedy spróbujemy się na chwilę zatrzymać? Poruszmy nasze ciała, rozgrzejmy głosy, stwórzmy miejskie choreografie. Spróbujmy złapać oddech w środku tętniącego życiem miasta.
prowadzenie: Dominika Szulc, Małgorzata Skoczelas.

13 maja – „Miasto mówi"
Całe miasto pokryte jest napisami, grafikami, wlepkami. Na każdym murze znajdują się słowa, obrazy. Na rogu każdej z ulic znajdują się zakazy, nakazy, informacje dla nas. Miasto wysyła do nas komunikaty. Jak je czytać? Co w nich jest zawarte? Może czas, by na nie odpowiedzieć? Stwórzmy swoje znaki i wyślijmy komunikat do miasta.
Prowadzenie: Joanna Krukowska, Tomasz Pizoń.

20 maja – „Miasto mieszka"
Mieszkanie ma swoją historię. Ma swoje zapachy, schowki, dźwięki. Ma miejsce do pracy, zabawy, snu. Ma charakter mieszkańca. W nim mamy swoje codzienne rytuały. Czy mieszkanie to dom? Kiedy nim się staje? Co widać za oknem? Jak działa na nas przestrzeń za drzwiami naszego mieszkania? Kogo tam spotykamy?
W wysokich budynkach miasta poukrywane są opowieści jego mieszkańców. Spróbujmy je odkryć, przyjrzeć się im i zamienić je w niecodzienne, teatralne aktywności!
Prowadzenie: Jakub Drzastwa, Joanna Krukowska.

27 maja – „Miasto rusza"
Oczekiwanie, wsiadanie, przemieszczanie się, wysiadanie. To codzienne rytuały poruszania się po mieście.
Z punktu do punktu. Nieodłączny element naszego życia. A autobusy, tramwaje, metro to wehikuły, które codziennie zabierają nas w mikropodróż po miejskiej przestrzeni. Jacy jesteśmy w ruchu po mieście? Jak twórczo poruszać się po nitkach komunikacyjnych? Jak odkrywać miasto w codziennym przemieszczaniu? I co zrobić z czasem, który spędzamy w środkach transportu? Uczyńmy nasze codzienne mikrowyprawy twórczym działaniem!
Prowadzenie: Jakub Drzastwa, Małgorzata Skoczelas.

3 czerwca – „Miasto buduje"
Miasto mieszka, czyli miasto się buduje. Budują się domy, biura, sklepy, szkoły. Jak wygląda Twoje miasto?
Z czego się składa? Na którym piętrze mieszkasz? Co widzisz z okna? W którą stronę otwierają się drzwi do twojego domu? Kto ten dom zbudował? Porozmawiajmy o tym, jak żyje miasto bez ludzi. Porozmawiajmy o budynkach. Czy są szczęśliwe? Czy żyją w harmonii? Zapytajmy je.
Prowadzenie: Tomasz Pizoń, Dominika Szulc.

10 czerwca – „Miasto pracuje"
Tramwaj sam nie jedzie, chleb sam się nie piecze, śmieci same się nie wywożą, a gazeta sama się nie pisze. Miasto jest wiecznie zapracowane. Rękoma, nogami, oczami, umysłami wszystkich pracujących mieszkańców.
O wielu z nich w codziennym miejskim życiu zapominamy, a może nawet nie mamy świadomości, że ktoś pracuje nad tym, aby dać nam odrobinę szczęścia. Przyjrzyjmy się miejskim zawodom. Sprawdźmy, co by się stało, gdyby jakaś grupa zawodowa przestała pracować. Stwórzmy zawody przyszłości, które zapewnią miastu szczęście.
prowadzenie: Tomasz Pizoń, Małgorzata Skoczelas.

17 czerwca – „Miasto brzmi"
Miasto to instrument, a może bardziej orkiestra, która każdego dnia i każdej nocy daje koncert. My też gramy w tej orkiestrze, lecz czasem o tym zapominamy. Jakie są hity miejskiej listy przebojów? O czym opowiadają? Jakie komunikaty są ukryte w dźwiękach miasta? Co się wydarzy, gdy na chwilę zamkniemy oczy i się w nie wsłuchamy? Zamieńmy się w kompozytorów, załóżmy podwórkowe zespoły, pobawmy się dźwiękami i stwórzmy piosenki naszych przestrzeni, przeboje miasta szczęśliwego.
Prowadzenie: Jakub Drzastwa, Joanna Krukowska.

24 czerwca – „Miasto zmyśla"
Czy pomniki mówią? Dlaczego chodniki nie chodzą? Czy drzewom jest zimno? Dlaczego przejście dla pieszych nie jest w kratkę? Dlaczego psy nie noszą parasolek? I gdzie kończy się nasze miasto? Miasto jest pełne tajemnic, zagadek i przestrzeni, które mogą stać się początkiem miejskiej legendy. Stwórzmy miasto ze snu, stwórzmy opowieści o naszych przestrzeniach szczęścia.
Prowadzenie: Dominika Szulc, Joanna Krukowska.

⦁ Otwarta Ząbkowska 2018
W drugi weekend lipca, po raz czwarty, wystartuje letnia odsłona festiwalu Otwarta Ząbkowska. Wydarzenie organizowane jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji przez Teatr Powszechny w Warszawie we współpracy z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi (Stowarzyszenie Hokuspokus, Warszawskie Bractwo Bartne, Stowarzyszenie My, Fundacja Zmiana).

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w dniach: 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia oraz od 23 sierpnia do 2 września. W tym czasie ulica Ząbkowska będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. Poprzednie edycje pokazały, że jej otoczenie potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Otwarta Ząbkowska stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy. W ramach festiwalu odbędą się spektakle, koncerty, liczne wydarzenia dla dzieci, a także akcje performatywne i wydarzenia literackie.

Otwarta Ząbkowska ponownie zagości w kulturalnej ofercie stolicy, jako jedno z najciekawszych wydarzeń lata – interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne działania i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie, pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy, więcej informacji: www.otwartazabkowska.pl i FB: Otwarta Ząbkowska.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

(-)
Materiał organizatora
6 lipca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...