Dzieci na balkony, czyli Wrocław najmłodszym

"Dzieci na balkony" - Dzień Dziecka we Wrocławiu

Tegoroczny Dzień Dziecka będzie inny niż wszystkie. Pandemia niesie za sobą ograniczenia, które utrudniają mieszkańcom odwiedzanie m.in. instytucji kultury, dlatego tym razem to one przyjdą do wrocławian ze swoim programem, zapraszając do udziału w aż 30 wydarzeniach organizowanych na terenie całego miasta.

Zachęcając najmłodszych wrocławian i ich opiekunów do tego, by jeszcze przez kilka dni pozostali w domach, wrocławskie instytucje kultury szykują na Dzień Dziecka wyjątkowe atrakcje, w których będzie można uczestniczyć wyglądając przez okna lub wychodząc na balkony, a także oglądając transmisje na żywo w sieci.

„Dzieci na balkony" to wspólna inicjatywa siedmiu instytucji – Strefy Kultury Wrocław, BWA Wrocław – Galerii Sztuki Współczesnej, Ośrodka Działań Twórczych Światowid, Centrum Historii Zajezdnia, Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA, Centrum Kultury Zamek oraz Grupy z Pasją.

Strefa Kultury Wrocław odwiedzi trzy osiedla – Księżę Małe, Jagodno oraz jedno z osiedli na Krzykach. W programie znajdą się etiudy teatralna i cyrkowa oraz szereg zabaw z animatorami, w których dzieci będą mogły uczestniczyć, nie wychodząc z domów. Dla najmłodszych wrocławian wystąpią Anna i Kamil Lachowscy, którzy zaprezentują krótką formę "Pan Beppo i Pani Mucha" z wykorzystaniem 2,5-metrowej lalki. Widzowie będą mieli ponadto okazję zobaczyć pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki "Bill Bombadill i Miss-Ja". Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach na balkonach i w oknach Strefa szykuje transmisję na żywo na swoim profilu na Facebooku.

Nietypowy projekt - Mobilną Galerię wystawy "Gatunki Inwazyjne" amerykańskiego naukowca i artysty Bena Wrighta – przygotowało wrocławskie BWA. Wystawa zawita m.in. do jednego z przedszkoli. Do którego? Tego nie zdradzimy, by nie psuć niespodzianki przedszkolakom.

Sytuacja uniemożliwia Centum Biblioteczno-Kulturalnemu FAMA na organizację corocznego festiwalu Cyrkopole, ale instytucja nie zapomina o jego bohaterach, zapraszając najmłodszych do obejrzenia pokazów w wykonaniu żonglera Adama Banacha, klauna Huberta Żórawskiego, akrobatów Jacka Marksa, Pawła Patera oraz Pawła Adamusa z grupy Everest Production. Pokazy artystów zaproszonych przez FAMĘ będzie można podziwiać z okien i balkonów, a dzięki planowanemu streamingowi także na Facebooku.

Atrakcje z pogranicza teatru i nowego cyrku dla mieszkańców Leśnicy szykuje dla mieszkańców Centrum Kultury Zamek. Aktorzy Teatru Na Walizkach zaprezentują program łączący formy teatralne z estradowymi i cyrkowymi. Poza grą aktorską jest tu miejsce na żonglerkę, jazdę na monocyklu czy pokaz magii. Nie zabraknie również klaunady w najlepszym, teatralnym i aktorskim wydaniu. Mieszkańcy Grabiszyna będą mogli wziąć udział w przygotowanych przez Kacpra Wydmiańskiego pokazach bazujących na tradycyjnych cyrkowych rutynach zmieszanych z komedią. W finale pokazu Kacper będzie żonglował ogniem, balansując na rolla bolla na wysokości.

Grupa z Pasją zaprasza mieszkańców Wojnowa, Strachocina i Swojczyc na program pod wspólną nazwą "Wesoło i słodko". Młodzi wrocławianie będą mieli możliwość uczestniczenia w zabawach cyrkowych oraz dziecięcych prowadzonych przez animatorów, ponadto nie zabraknie smakołyków dla tych, którzy znajdą się w pobliżu. Organizatorzy szykują swoje atrakcje na godziny popołudniowe, ale szczegółów na razie nie zdradzają, prosząc dzieci o zachowanie czujności.

Program akcji „Dzieci na balkony" zamknie Ośrodek Działań Twórczych Światowid, zapraszając w godzinach wieczornych na wyjątkowe spotkanie na Swojczycach, podczas którego na oczach widzów zostanie wypalona rzeźba w kształcie serca. Rzeźbę wykona Rytis Konstantinavicius, rzeźbiarz związany z ODT Światowid, pracownik wrocławskiej ASP im. E. Gepperta.

Organizatorzy akcji zachęcają do pozostania w domach, odwiedzając wrocławian na ich podwórkach. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w przedstawieniach na żywo, Strefa Kultury Wrocław, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, Ośrodek Działań Twórczych Światowid, Centrum Historii Zajezdnia, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, Centrum Kultury Zamek oraz Grupa z Pasją szykują streamingi. Szczegóły transmisji na żywo będzie można znaleźć na profilach instytucji partnerskich. Organizatorzy podkreślają, że w każdej z przygotowanych przez nich 30 atrakcji można uczestniczyć, nie wychodząc w domu. Apelują także o zachowanie zalecanych odstępów i stosowanie się do reżimu sanitarnego. Choć tegoroczny Dzień Dziecka będzie specyficzny, wspólnie sprawmy, by był także niezapomniany.

 

Krzysztof Mularczyk
Strefa Kultury Wrocław
1 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia