Dzieci śpiewały po łacinie

"Farfurka królowej Bony" - reż: W. Łągiewka - Opera na Zamku w Szczecinie

Wiesław Łągiewka, reżyser nowego spektaklu szczecińskiej Opery na Zamku - "Farfurka królowej Bony" - porwał się na realizację nieco archaicznej w warstwie tekstowej sztuki, a w rolach aktorskich obsadził, co było dość ryzykowne, m.in. śpiewaków z chóru. Efekt? Dzieci z sobotniej (13 bm.) premiery spektaklu wychodziły zadowolone, choć z całą paletą pytań do rodziców, m.in. o nieznane im słówka i kontekst historyczny.

Spektakl opowiada o czasach króla Zygmunta i królowej Bony. Któregoś dnia na Wawelu pojawia się poseł włoski z podarunkiem dla władczyni - piękna farfurką (talerzykiem). Ale roztrzepane dwórki rozbijają naczynie. O pomoc trzeba zatem prosić krakowskich rzemieślników. Pojawia się tu też wątek miłosny 

Inscenizacja szczecińskiej opery to całkiem przyzwoite, barwne i pełne muzyki widowisko. Dzieciom ogromnie podobało się wspólna nauka łaciny z królewiczem, efektowna scenografia, odtwarzająca komnaty na Wawelu i krakowski rynek (brawa dla autora!), no i oczywiście Lajkonik. Szkoda, że mało zrozumiałe były teksty piosenek. Być może to wina akustyki w hali.

Za to z aktorskiego zadania całkiem nieźle wybrnęli artyści chóru, choćby panie grające dwórki czy Michał Marszałek w roli Stańczyka. Zresztą, zdradźmy, że to właśnie chórzyści zaproponowali dyrekcji opery wystawienie sztuki o farfurce Bony.

 Spektakl zdecydowanie skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym, które po przeczytaniu choćby iluś szkolnych lektur, łatwiej poradzą sobie ze zrozumieniem niektórych archaicznych słówek, obecnie już w ogóle nieużywanych w języku polskim. A także mają już, choćby minimalną, wiedzę historyczną. Jeśli nie, to rodzice, przed pójściem na spektakl, powinni poświęcić swoim pociechom nieco czasu i przybliżyć im postać np. Bony i Stańczyka. A tak a propos drugiej z postaci - dziecko siedzące obok mnie, pytało mamy, dlaczego dzwoneczki na czapce Stańczyka są takie ciche. No właśnie, dlaczego? Wszak ta czapka to jeden z symboli błazna króla Zygmunta.

Monika Gapińska
Kurier Szczeciński online
16 października 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...