Dziedzictwo, które nosimy ze sobą

Międzynarodowa premiera spektaklu „RUINY | Pamiątki".

Spektakl studia teatralnego Labirion Officine Trasversali z Rzymu jest wielojęzycznym projektem, w którym artyści wykorzystują wyniki swoich poszukiwań w dziedzinie teatru fizycznego i ulicznego i budują swoje postacie według wybranych zasad sztuki cyrkowej i klaunady. Premierowe pokazy odbędą się 6–7 listopada o godz. 19:00 w Instytucie Grotowskiego. Przedstawienie jest grane w językach włoskim i angielskim. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

„RUINY | Pamiątki" to podróż ku nowemu życiu, podczas której bohaterowie gromadzą pamiątki z przeszłości, składające się na ich dziedzictwo. Spektakl to kompozycja łącząca opowieść o Atlantydzie (na podstawie dialogów Platona ‒ „Timajosa i Krycjasza") i historię wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Obie narracje opowiadają o katastrofach, które zniszczyły miejsce zamieszkałe przez wielu ludzi, zmuszając ich do ucieczki, migracji, zmiany życia. Obie zwróciły uwagę twórców na dziedzictwo, które nosimy ze sobą, nigdy się z nim nie rozstając. Spektakl to także odyseja dziecka, znosząca granicę między sceną a widownią, prowadząca bohaterów do nowego domu z bagażem wypełnionym pamiątkami. Czy bohaterowie spektaklu znajdą nic nić porozumienia z naszym światem? Czy jesteśmy w stanie ich zaakceptować? Czy możliwe jest otwarcie drzwi, zdjęcie maski?

Za reżyserię i dramaturgię spektaklu odpowiada Valerio Leoni prowadzący poszukiwania teatralne we Włoszech, Polsce, Danii, Niemczech i Hiszpanii. W 2018 roku stworzył w Rzymie studio teatralne Labirion Officine Trasversali, które prowadzi wspólnie z Sofią Guidi. Studio funkcjonuje jako centrum spotkań kulturalnych i edukacyjnych w dziedzinie sztuki, tańca i teatru. Labirion Officine Trasversali tworzy spektakle i organizuje warsztaty, współpracując z zespołami i praktykami z całego świata. Spektakl powstał przy dzięki wsparciu projektu Movin'up Spettacolo ‒ Sztuki Performatywne 2020, Ministerstwa Dziedzictwa Kulturowego, Aktywności i Turystyki MIBACT ‒ Dyrekcja Generalna Sztuk Performatywnych i Stowarzyszenia na rzecz Młodych Włoskich Artystów GAI wraz z Teatrem Publicznym TPP Puglia i Stowarzyszenia Młodych Włoskich Artystów Regionu Emilia-Romagna.

 

Katarzyna Spychała
Materiał Instytutu
4 listopada 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia