Dzieła romantyzmu w internecie

Banialuka w internecie przybliża maturzystom dzieła romantyzmu

To już druga odsłona cyklu "Bianialuka. Lektury do matury". W czasie epidemii koronawirusa, gdy zajęcia w szkołach i spektakle są zawieszone, zespół teatru postanowił pomóc młodzieży, wykorzystując internet. Pod koniec marca scena zaproponowała maturzystom codzienne spotkania z twórczością Brunona Schulza.


 

"Nasz cykl powraca z wielką siłą romantyzmu. Zwrócimy uwagę na życie wewnętrzne człowieka. Na jego duchowość, uczucia, emocje, na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność" - podał teatr.

Artyści skupili się na twórczości Adama Mickiewicza, który - wydając w 1822 r. w Wilnie debiutancki tomik "Ballady i romanse" - korzystał z dzieł niemieckich preromantyków: Schillera, Goethego i Buergera. "Dlatego też symbolicznie nasz program rozpoczęliśmy od czytania +Króla Olch+ Johanna Wolfganga Goethego w wykonaniu Marii Byrskiej, a zamkniemy cykl prekursorską balladą romantyczną +Lenora+ Gottfrieda Augusta Buergera w interpretacji Dagmary Włoszek-Rabskiej" - podała bielska scena.

Teatr zapowiedział, że całość programu zwieńczy pokaz zrealizowanego na deskach Banialuki spektaklu "Ballady i romanse" w reżyserii Pawła Aignera.

W czytaniach biorą udział: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski. W meandry twórczości romantycznej wprowadza uczniów dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego bielskiej ATH prof. Marek Bernacki.

Prezentacje drugiej części programu "Lektury do matury" można znaleźć na facebookowym profilu Banialuki codziennie do 4 maja, o godz. 19.00. Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie Teatru i na kanale YouTube.

Banialuka przypomniała, że przygotowała również program internetowy dla maluchów. Pracownicy sceny pokazali, jak w domowym zaciszu dzieci można stworzyć różne przedmioty, a nawet własny teatr.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce.

Marek Szafrański
Kurier PAP
23 kwietnia 2020
Portrety
Paweł Aigner
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...