Dzieło Offenbacha na Play Kraków

Opowieści Hoffmana - reż. Michał Znaniecki - Opera Krakowska

Jedno z najważniejszych dzieł Jacquesa Offenbacha, jedyny przykład opery w jego dorobku kompozytorskim. „Opowieści Hoffmanna" – w futurystycznej realizacji Michała Znanieckiego i w muzycznej interpretacji Tomasza Tokarczyka będzie można obejrzeć online 9 kwietnia br. o 18.00 na platformie Play Kraków. Spektakl zarejestrowano podczas premiery w 2017 roku w Operze Krakowskiej.

„Opowieści Hoffmanna" to opera fantastyczna komponowana przez Offenbacha w latach 1877-1880. Premiera dzieła miała miejsce po śmierci kompozytora 10 lutego 1881 w Opéra-Comique w Paryżu. Trzonem libretta Jules'a Barbiera i Michela Carrégo są trzy opowiadania E.T.A. Hoffmanna, tj.: „Piaskun", „Radca Krespel" i „Przygoda w noc sylwestrową". Trójdzielna konstrukcja libretta odnajduje wyraz w obecności trzech typów kobiet uosabiających różne typy oper – francuską bouffe, romantyczną niemiecką oraz zmysłową włoską. Głównym bohaterem jest sam Hoffmann – to on opowiada dzieje swoich miłości do Olimpii, Antonii i Giulietty.
Muzyka w dziele podąża za librettem, dopełniając charakterologiczny rys każdej z hoffmanowskich miłości. Operę wypełniają rozłożyste mozartowskie kantyleny. Stylistyczną różnorodność podkreśla w dziele włoska pieśni gondolierów, barkarola, a wirtuozerię techniczną popisowe koloratury, m.in. w słynnej „Arii Olimpii".

W kręgach popkultury i nowych technologii
Realizację Znanieckiego, w podobieństwie do złożoności struktury muzycznej dzieła, cechuje bogactwo odniesień do współczesności i popkultury. Reżyser czerpie inspiracje z kreacji filmowych Stanley'a Kubricka, futurystycznej koncepcji serialu „Black Mirror" czy wątków miłości do sztucznej inteligencji thrillera science fiction „Ex Machina" w reż. Alexa Garlanda. Dosłownym nawiązaniem intertekstualnym w dziele jest z kolei cytat diwy operowej z „Piątego elementu" Luca Bessona.
Scenografia, którą stworzył Luigi Scoglio, kreuje świat przyszłości, zdominowany przez nowe technologie. „W krakowskim spektaklu otaczającą nas rzeczywistość wyprzedzamy o jakieś 20 lat (...). Dom Antonii, córki wielkiej śpiewaczki, to u nas multimedialne, interaktywne muzeum.
Z kolei świat Olimpii, lalki, to laboratorium powstawania sztucznej inteligencji. Zabieg zupełnie jak w opowiadaniach Hoffmanna, tylko w naszych czasach" – mówi reżyser.


„Opowieści Hoffmanna" to kolejna odsłona reżyserska twórcy znanego krakowskiej publiczności z takich inscenizacji, jak: „Don Giovanni", „Eugeniusz Oniegin", „Miłość do trzech pomarańczy" i „Król Roger". Premiera spektaklu odbyła się 9 czerwca 2017 roku w Operze Krakowskiej.
„Opowieści Hoffmanna" w reż. Michała Znanieckiego i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka: 9 kwietnia br. 18.00 online na Play Kraków
Bilety: 10 zł
Realizatorzy

(-)
Opera Krakowska
7 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia