Dzieło osobiste, porywające, z olbrzymim ładunkiem emocji

"Requiem" - reż. Roberto Skolmowski - Opera Podlaska

"Requiem" Giuseppe Verdiego będzie można usłyszeć w piątek, 4 kwietnia. To będzie nie tylko koncert oratoryjny, ale wielkie widowisko multimedialne wyreżyserowane przez dyrektora Opery Roberto Skolmowskiego.

Orkiestrę oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi prof. Mieczysław Dondajewski. Chór przygotowuje prof. Violetta Bielecka. Partie solowe wykonają znakomici śpiewacy współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską: Magdalena Nowacka - sopran, Agnieszka Makówka - mezzosopran, Sang-Jun Lee - tenor i Wojciech Gierlach - bas.

"Messa da Requiem" zostało napisane jako hołd kompozytora dla przyjaciela - zmarłego w 1873 roku wybitnego pisarza i poety włoskiego romantyzmu Alessandra Manzoniego. Żal po utracie bliskiej osoby sprawił, że utwór ten w równym stopniu zachwyca nas mistrzowską techniką kompozytorską, jak i zawartym w nim olbrzymim ładunku emocji. To dzieło niezwykle osobiste, porywające, bardzo efektowne, niemal teatralnie. Co prawda prawykonanie miało miejsce w kościele św. Marka w Mediolanie, ale sam kompozytor miał świadomość, że odpowiedniejszym miejscem dla tego dzieła jest scena operowa. W Mediolanie 120-osobową orkiestrą i 100-osobowym chórem dyrygował sam Verdi, a partie solowe zaśpiewały gwiazdy La Scali.

W "Requiem" Giuseppe Verdi połączył swój indywidualny styl operowy i elementy włoskiej muzyki kościelnej. Do tego podczas piątkowego koncertu wykorzystane zostaną współczesne środki techniczne. Widowisko tworzyć będzie także prezentacja przygotowana przez dział mulimediów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Podczas przygotowywania prezentacji pracownicy opery odwiedzili z kamerą i aparatem fotograficznym m.in. Cmentarz Na Rossie w Wilnie raz Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Nieprzypadkowo wybrany został także termin tego niezwykłego koncertu - przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

4 kwietnia 2014, godz. 19
Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1
Koncert oratoryjny
Widowisko multimedialne

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej Mieczysław Dondajewski - dyrygent Roberto Skolmowski - reżyseria Magdalena Nowacka - sopran Agnieszka Makówka - mezzosopran Sang-Jun Lee - tenor Wojciech Gierlach - bas Violetta Bielecka - przygotowanie chóru

Uwaga
Zaplanowany na 12 kwietnia koncert muzyki filmowej Krzysztofa Komedy zostaje przeniesiony na jesień, na początek nowego sezonu artystycznego.

(-)
Materiał Opery
3 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia