Dzień drugi

38. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Drugi dzień trzydziestej ósmej edycji Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi upłynął pod znakiem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Akademii Teatralnej Filii w Białymstoku. Widzowie mieli szansę obejrzeć online dwa bardzo zróżnicowane spektakle dyplomowe.

„Przybysz" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to interesujące przedstawienie, które mimo minimalistycznej scenografii jest niezwykle malownicze. Scenariusz powstał w oparciu o komiks Shauna Tana, a w warstwie plastycznej spektaklu nie brakuje nawiązania do estetyki ilustracji australijskiego artysty. W „Przybyszu" zdecydowanie dominuje nie odstępująca artystów na krok muzyka. Przy jej dźwiękach rozgrywa się dramat ludzi decydujących się na emigrację. Inscenizacja Wojciecha Kościelniaka dla studentów warszawskiej Akademii Teatralnej była wspaniałą okazją do wystąpienia w złożonym widowisku, które oprócz aktorstwa obejmowało również śpiew oraz skomplikowaną choreografię.

Tego samego festiwalowego dnia zaprezentowano widzom zgromadzonym przed laptopami sztukę Agaty Biziuk pt."PandemiJa." Spektakl stanowi teatralny kolaż scen odnoszących się do aktualnej sytuacji na świecie. Większość z nich porusza problem pandemicznej alienacji, jednak w niektórych podjęto również inne tematy, takie jak kryzys klimatyczny czy sytuacja polityczna w Polsce. Inscenizacja Agaty Biziuk to manifest młodych artystów, którzy nie godzą się na lekceważenie kultury w dobie pandemii. Sposób w jaki spektakl został sfilmowany przywodzi na myśl amatorskie filmiki rejestrowane komórką, dzięki czemu „PandemiJa" zyskuje na wymowności i przypomina odbiorcy o tym, że on również uczestniczy w pandemicznej codzienności.

Wieczorem, tak samo jak poprzedniego dnia, na festiwalowym Facebooku widzowie mogli uczestniczyć w rozmowie z aktorami, prowadzonej przez studentów Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawiciele obu obsad chętnie podzielili się własnymi odczuciami dotyczącymi spektaklów dyplomowych, urozmaicając je licznymi anegdotami oraz ciekawostkami z prób.

Alicja Lijewska
Dziennik Teatralny Łódź
25 listopada 2020

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...