Dzień Dziecka z Teatrem Wybrzeże

"Podróże Guliwera" - reż. Michał Derlatka - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Z okazji Dnia Dziecka Teatr Wybrzeże zaplanował wiele atrakcji. Pierwszą z nich jest " Podróż Guliwera" Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki. Spektakl przeznaczony dla młodszych i starszych widzów zostanie zaprezentowany zarówno 1 czerwca, jak też w weekend poprzedzający Dzień Dziecka - od 28 do 31 maja na Scenie Kameralnej w Sopocie. Dodatkowo zokazji Dnia Dziecka w sobotę, 30 maja o godzinie 15.00 na Scenie Letniej zostanie zaprezentowana 15. " Lekcja Niegrzeczności".

"Podróże Guliwera"

Gdzieś indziej musi być lepiej. Gdzieś indziej na pewno jest wspaniale, pięknie i dobrze - mówi do siebie Guliwer i wyrusza w świat. Szuka sprawiedliwości, bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Szuka świata, w którym będzie szczęśliwy. Cóż, spotyka go seria gorzkich rozczarowań - Lilipuci to wcale nie urocze karzełki, tylko fanatyczni Wąskoekstremiści. Giganci zaś są jak dzieci męczące pająka tylko dlatego, że jest od nich mniejszy... Mieszkańcy latającej wyspy Laputy zawodowo zajmują się mnożeniem absurdów i zarzucaniem swoich poddanych przymusowymi innowacjami: od dziś obowiązuje całkowity zakaz stawiania prostych ścian! „Absurd!"- Krzyczy Guliwer i rusza w dalszą drogę. Czy uda mu się odnaleźć wymarzony, lepszy świat?

"Podróże Guliwera" to nie tylko opowiastka o spotkaniu dużego Guliwera z małym Ludem Liliputu, o tym wiemy wszyscy. Autor, Jonathan Swift, stworzył wiele fantastycznych światów zamieszkałych przez dziwne indywidua: nekromantów, nieśmiertelnych, rozumne konie... Za ich pomocą, jak pod lupą ukazuje pewne cechy i zachowania ludzkie - w przerysowaniu, powiększone do poziomu absurdu, groteskowe, śmieszne i straszne zarazem.

Michał Derlatka o swoim bohaterze: „Guliwer to idealista. Szuka idealnego świata, którego, nie znajdzie. Nie może go znaleźć, bo ideały są ze swej definicji nieosiągalne. Za to droga, którą poszukując przebywa jest wartością samą w sobie. Guliwer musi jedynie to dostrzec. Pośród fanatyzmu, szaleństw i absurdów spotyka ludzi, którzy podobnie jak on nie godzą się na niesprawiedliwość czy nadużycia władzy. Wiele się też uczy. Chcemy mówić o tym, że warto jest szukać. Dobrze, kiedy niezgoda na zastany porządek świata (albo na jego nieporządek) daje nam siłę do działań, poszukiwań, zmian, do dążenia by odkryć i budować lepsze światy."

Spektakl przeznaczony dla widzów od ósmego roku życia.

Czas: 1 godzina 40 minut (jedna przerwa)

 

15. Lekcja Niegrzeczności

Tematem 15. Lekcji Niegrzeczności będzie bajka "Dwie Dorotki" Janiny Porazińskiej. Lekcję poprowadzą: Katarzyna Dałek, Katarzyna Kaźmierczak, Katarzyna Z. Michalska, Jacek Labijak, Marek Tynda i Piotr Witkowski. Czytanie wyreżyseruje Dorota Androsz. Po Lekcji odbędą się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc jest ograniczona. Konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

O "Dwóch Dorotkach"

Rodzinka z pazurem: dwie Dorotki - siostry przyrodnie, Pan Pazurek, Pani Pazurkowa oraz mówiący ludzkim głosem: Pies, Kot, Jabłoń i Piec Chlebowy, a także Baba o Wielkich Zębach, to bohaterowie bajki o siostrach, które w stopniu znacznym różniły się charakterami. Co się wydarzy, jeśli przez przypadek Dorotka wpadnie do zaczarowanej studni? Czy warto być sumienną i pracowitą? Czy opłaca się leniuchować, leserować i wyręczać się innymi? Czy czary na każdego działają w ten sam sposób? Te pytania, aż proszą się o udzielenie odpowiedzi! Sierota Dorotka i Dorota Córeczka. Dwie różne dziewczyny. Jedna studnia. W głębi czyhają na Was wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, a z cembrowiny sterczą logopedyczne rymowanki Marty Galewskiej - Kustra oraz Elżbiety i Witolda Szwajkowskich, które wzbogacają klasyczne dialogi bajki. Podwójna dawka czarów!

 

Promocja

Dla posiadaczy wejściówek oraz karnetów na Lekcje Niegrzeczności  Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki lub karnetu).

 

(-)
Materiał Teatru
22 maja 2015

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia