Dzień Dziecka ze "Słowikiem"

"Słowik" - reż. Emilia Betlejewska - Teatr Zaczarowany Świat Toruń

Teatr Baj Pomorski wystawi w Adrii spektakl na motywach baśni Hansa Christiana Andersena

Premiera "Słowika" [na zdjęciu] w reżyserii Ady Konieczny, studentki Akademii Teatralnej w Białymstoku, miała miejsce 12 września ubiegłego roku. Od tego czasu spektakl zebrał wiele pozytywnych recenzji. Wrażenie na widzach robi animacja lalek, a w scenografii Dariusza Panasa i muzyce Krystiana Segdy da się zauważyć inspiracje kulturą Dalekiego Wschodu. 

Przez tę piękną chińską baśń widzów prowadzi Niugin. Gdy cesarz Chin odkrywa piękno ptasiego głosu, zarządza sprowadzenie słowika na swój dwór, a Niugin zostaje tłumaczką jego śpiewu. Głos słowika wzrusza do głębi serce władcy, trudno mu jednak zrozumieć, że ptak ten jest wolny, sam decyduje, dla kogo i jak długo śpiewa.

Tymczasem posłaniec z Japonii przysyła cesarzowi niezwykły dar - mechanicznego słowika, który z pozoru śpiewa równie pięknie jak prawdziwy ptaszek, w dodatku czyni na każde życzenie cesarza. Niugin i Słowik przestają być cesarzowi potrzebni...

W plastyce i muzyce przedstawienia wykorzystane zostały motywy kultury chińskiej. Lalki głównych postaci wyraziście określają bohaterów i zaskakują ich animacyjnymi możliwościami. Kukłami operują Grażyna Rutkowska-Kusa (Niugin) Jacek Pietruski (Cesarz) i Barbara Rogalska (Mandaryn). Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci od 4 roku życia. Spektakl wystawiany będzie 31 maja o godz. 8.30, 10.30 i 11.30 oraz 1 czerwca o godz. 8.30,10.00,11.30 i 18.00. Bilety do nabycia w sekretariacie kina Adria.

Tomasz Skory
Express Bydgoski
28 maja 2011
Portrety
Rubi Briden

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...