Dzień i noc w teatrze

Dziś 12. Noc Teatrów GZM

17 września odbędzie się kolejna, 12. już edycja Nocy Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na jej uczestników czekają ciekawe spektakle i ekstra atrakcje.

Miłośnicy teatru będą mogli odwiedzić tego dnia i wieczoru (a nawet w nocy) 13 teatrów z regionu, gdzie na kilkunastu scenach będzie można obejrzeć 22 spektakle, a także wziąć udział w ponad 50 atrakcjach: warsztatach plastycznych czy tanecznych, improwizacjach, grach terenowych, spotkaniach z artystami, potańcówce, zwiedzaniu kulis i innych wydarzeniach.

W repertuarach znajdą się zarówno najlepsze spektakle minionego sezonu, jak i wrześniowe premiery. Komedie, dramaty, spektakle muzyczne i taneczne, klasyczne i eksperymentalne, przedstawienia dla dorosłych i dla dzieci, produkcje własne i gościnne - będzie z czego wybierać!

Niespodzianką tej odsłony Nocy Teatrów będzie wystawienie w plenerze widowiska teatralno-muzycznego inspirowanego „Korzeńcem" - kultowym spektaklem, którego premiera odbyła się 10 lat temu w Teatrze Zagłębia. - Pojawią się niektóre postaci z tego uniwersum i zaśpiewają piosenki, usłyszymy kilka cytatów ze spektaklu, zobaczymy pewne elementy scenografii... Można powiedzieć, że to widowisko, które pokażemy podczas Nocy Teatrów, będzie takim powidokiem „Korzeńca" - zapowiada reżyser Remigiusz Brzyk.

Widowisko będzie zagrane na placu przed budynkiem dworca głównego w Sosnowcu. - Zależy mi, by było komunikatywne i żeby publiczność spojrzała na całość właśnie z perspektywy sosnowieckiego dworca, ponieważ historia Sosnowca jako miasta zaczęła się właśnie w tym miejscu - dodaje reżyser.

Dodatkowo tego dnia o godz. 12 na ścianie Szkoły Muzycznej w Sosnowcu odsłonięty zostanie mural upamiętniający tę Noc Teatrów, a przedstawiający Jana Kiepurę - światowej sławy śpiewaka i aktora.

Bilety na spektakle tego dnia będą w promocyjnych cenach, a w atrakcjach będzie można wziąć udział bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę.

Na wydarzenia Nocy Teatrów dojedziemy za darmo komunikacją publiczną ZTM (autobusy, tramwaje, trolejbusy) za okazaniem specjalnego kuponu pobranego ze strony nocteatrowgzm.pl, w wersji wydrukowanej lub elektronicznej. Marta Odziomek
Szczegóły: nocteatrowgzm.pl.

Marta Odziomek
Gazeta Wyborcza Katowice
17 września 2022

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...