Dzień Mniejszości Narodowych – 21 maja 2023 r.

"Including Minority – włączyć mniejszość" - Teatr Polski we Wrocławiu

Obchody Dnia Mniejszości Narodowych w ramach polsko-norweskiego projektu "Including Minority – włączyć mniejszość" odbędą się 21 maja 2023 r. na Scenie na Świebodzkim.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 od części warsztatowej, która pozwoli uczestnikom na spotkanie z kulturami mniejszości w bardzo praktycznym wymiarze. Warsztaty są bezpłatne i obowiązują na nie zapisy na stronie projektu pod adresem: www.uminority.com/formularz-uminority – ilość miejsc ograniczona! Można zapisać się wyłącznie na jedne warsztaty (trwają równolegle)!

O godzinie 12:00, zapraszamy na część artystyczną, podczas której ukraińscy amatorzy wystąpią z dwoma czytania performatywnymi współczesnych tekstów ukraińskich, przygotowanymi na warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Polskiego, Agatą Obłąkowską-Mazurkiewicz.

ok godz.12:30 odbedzie się panel dyskusyjny którego gośćmi będą Kartikey Jori, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu oraz Prezes Fundacji Ukraina, Pan Artem Zozulia. Podczas panelu porozmawiamy o mniejszościach we współczesnym Wrocławiu. Po panelu podsumujemy polską część projektu "Including Minority" dyskusją z jego uczestnikami oddając im głos. Gościć będziemy czwórkę ukraińskich aktorów-amatorów, którzy występują w naszym spektaklu "Jest tak, jak się wam wydaje!" w reż. Gianluci Iumiento oraz czytaniu performatywnym: Mila Dorozhko, Eliza Yakunina, Daria Salna, Andrij Nazarczuk.

„Including Minority – włączyć mniejszość. Projekt teatralny realizowany w partnerstwie polsko-norweskim z udziałem mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii" otrzymał dofinansowanie w wysokości 343 tyś € (1,5 miliona złotych) z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego Teatru Polskiego we Wrocławiu z teatrem COMPANY B. VALIENTE z Oslo, co przełoży się na wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy polskimi instytucjami kultury a instytucjami kultury z Norwegii. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

10:00 – Warsztaty śpiewu białego – prowadzenie: Zespół MORE – Jurij Pastuszenko oraz Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko

W trakcie warsztatów przybliżymy uczestnikom podstawowe cechy tradycyjnej muzyki wokalnej Ukrainy i osadzimy je w kontekście kulturowym. Będziemy pracować nad charakterystyczną emisją i rytmem, wyśpiewamy unikalne ozdobniki i poszukamy wspólnego brzmienia w tradycyjnym ukraińskim wielogłosie.

Więcej o zespole MORE: Zespół MORE - Facebook

Czas trwania: ok. 90 minut

10:15 – Warsztaty kaligrafii arabskiej – prowadzenie: imam Omar Abdel Fattah

Uczestnicy będą mieli okazję zarówno poznać historię pisma arabskiego jak i spróbować swoich sił w kaligrafii.

Omar Abdel Fattah – wrocławski imam związany z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym. Z wykształcenia arabista.

Czas trwania: ok. 75 minut.

12:00 – Czytanie performatywne

Wiersze Iryny Wikyrczak z tomu „Algometria / Альгометрія", z jęz. ukraińskiego tłum. Aneta Kamińska, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022 oraz fragmenty dramatu: Nedy Neżdany, „Kiedy powraca deszcz... Niebezpieczna gra w dwóch aktach" (org. Коли повертається дощ), 2004, z jęz. ukraińskiego tłum. Anna Koneniowska-Bihun, licencjodawca: Agencja Dramatu i Teatru ADIT w reżyserii Agaty Obłąkowskiej-Mazurkiewicz. Występują: OLENA TYTARENKO, MILA DOROZHKO, ELIZA YAKUNINA, DARIA SALNA, ANDRIJ NAZARCZUK.

12:35 – Panel dyskusyjny – Mniejszości we Wrocławiu i Polsce

Co wiemy na temat mniejszości zamieszkujących Wrocław i Polskę? Czy możemy przewidywać jak będzie kształtował się przyszły krajobraz etniczny i kulturowy Wrocławia
i Polski?

Goście:
Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu - Kartikey Johri

Prezes Fundacji Ukraina – Artem Zozulia

Prowadzenie: Juliusz Lichwa

13:40 – Spotkanie z uczestnikami projektu „Including Minority – włączyć mniejszość."

Dyskusja z uczestnikami na temat ich osobistego spojrzenia na projekt Including Minority. Podsumowanie dotychczasowych działań.

Goście: Mila Dorozhko, Eliza Yakunina, Daria Salna, Andrij Nazarczuk

Prowadzenie: Juliusz Lichwa

Julia Wach
Teatr Polski we Wrocławiu
13 maja 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...