Dzień Otwarty w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

10 maja 2015, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Opera i Filharmonia Podlaska jako beneficjent unijnych dotacji zaprasza dzieci, dorosłych i seniorów do wspólnego spędzenia wiosennej niedzieli. Specjalnie na tę okoliczność przygotowano wiele artystycznych atrakcji.

Wydarzenia rozpoczną się o godzinie 10.00. W ramach współpracy z Fundacją Edu Pro Arte odbędą się Otwarte Pokazy Baletowe, podczas których wystąpią wszystkie grupy uczniów Studia Baletowego. Pokazy taneczne ukażą wachlarz zdobytych w toku nauki umiejętności. Dla chcących poznać tajemnice funkcjonowania Opery zaplanowano zwiedzanie gmachu z przewodnikiem o godz. 11.00 i 15.00. Bilety za symboliczne 1 zł już są dostępne w kasie OiFP, ilość miejsc jest ograniczona.

Niedziela w Operze i Filharmonii Podlaskiej to także spotkanie ze skrzydlatymi bohaterami – spektakl „Adonis ma gościa" w specjalnej cenie (bilety o 10% tańsze niż zwykle) zostanie wystawiony o godzinie 12.00. Tuż po nim, na Dużej Scenie, wystąpi Chór Dziecięcy OiFP z koncertem „Przebojem przez Europę". Istniejący od ponad 3 lat zespół, w którego skład wchodzi około 100 dziewczynek i chłopców w wieku od 7 do 16 lat, zaprezentuje utwory w różnych językach, m.in. angielskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Z kolei dla Seniorów zaplanowane zostały Otwarte Warsztaty Baletowe. Spotkanie wszystkich zainteresowanych uczestnictwem odbędzie się o godzinie 14.00 w Foyer. Warsztaty poprowdzi baletmistrz Jarosław Sołowianowicz, udział w zajęciach jest bezpłatny.

Wystawa prac Edwarda Hartwiga w Galerii Fotografii Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Wernisaż rozpocznie się w niedzielę 10 maja o godzinie 18:00 na Górnym Foyer OiFP. Ale że jest to zarazem Dzień Otwarty OiFP prace dostępne będą dla zwiedzających już od rana.

Na wystawie prezentujemy:
- fotografie z płyt szklanych - portrety zakładowe z przełomu lat 20. i 30. XX wieku, na których portretował najprawdopodobniej aktorów lubelskich w strojach i kostiumach teatralnych. Owe szklane negatywy odnalazły się przypadkowo niespełna 10 lat temu, już po śmierci Edwarda Hartwiga.

- fotografie portretowe znanych aktorów scen polskich z lat 50. i 60. Niektóre z fotografii zostało opublikowanych w autorskim albumie fotograficznym pt. "Kulisy teatru"

- portrety fotograficzne powstałe na przełomie lat 70. i 80. W nowoczesnej, jak na tamte lata, formie graficznych przetworzeń.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Pani Ewy Hartwig - Fijałkowskiej - córki Edwarda, która będzie na wernisażu. Są cyfrowymi kopiami oryginalnych negatywów oraz powiększeń fotograficznych w autorskim opracowaniu E. Hartwiga.
Digitalizacje do wystawy wykonał Radosław Krupiński - założyciel i kurator Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Domu Pracy Twórczej w Wigrach.
Kuratorem wystawy jest Michał Heller – fotograf OiFP.

Niedziela z Operą i Filharmonią Podlaską – harmonogram

10.00 Otwarte Pokazy Baletowe – występ uczniów Studia Baletowego, wstęp wolny, Duża Scena
11.00 Tajemnice Opery – zwiedzanie gmachu z przewodnikiem, bilet 1 zł, Foyer
12.00 „Adonis ma gościa" – spektakl w specjalnej cenie, 10% rabatu, Scena Kameralna
13.30 „Przebojem przez Europę" koncert Chóru Dziecięcego OiFP, wstęp wolny, Amfiteatr OiFP
14.00 Otwarte Warsztaty Baletowe dla Seniorów „Taniec na warsztat", wstęp wolny, Foyer/Sala Baletowa
15.00 Tajemnice Opery – zwiedzanie gmachu z przewodnikiem, bilet 1 zł, Foyer
18.00 Wernisaż wystawy fotografii Edwarda Hartwiga, Górne Foyer, wstęp wolny

Wszystkie wydarzenia odbędą się w gmachu OiFP przy ul. Odeskiej 1.

(Wojciech Koronkiewicz)
Materiał Teatru
25 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia