"Dziennik" Anne Frank inspiracją dla teatru tańca

"Hello Kitty" - reż. Wojciech Kaproń - Lubelski Teatr Tańca

Spektakl pt. "Hello Kitty", inspirowany "Dziennikiem" Anne Frank, napisanym podczas okupacji przez 13-letnią Żydówkę, pokazał w sobotę Lubelski Teatr Tańca. Przedstawienie w metaforyczny sposób ukazuje problem wolności, samotności, utraconego dzieciństwa.

- To pewnego rodzaju przełożenie, trawestacja "Dzienników" Anny Frank dokonana środkami tanecznymi, teatralnymi i wizualnymi - powiedział reżyser "Hello Kitty" Wojciech Kaproń.

"Dziennik" Anne Frank to książka powstała z fragmentów pamiętnika pisanego przez 13-letnią żydowską dziewczynkę podczas ukrywania się jej rodziny i przyjaciół w czasie drugiej wojny światowej w okupowanej przez nazistów Holandii. Rodzina Franków ukrywała się przez ponad dwa lata w jednym z domów w centrum Amsterdamu. W sierpniu 1944 r., zadenuncjowani przez donosiciela, zostali aresztowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Anne trafiła do obozu Bergen-Belsen w Niemczech, gdzie zmarła na tyfus. Pamiętnik dziewczynki odzyskał po wojnie jej ojciec.

Artyści lubelskiego teatru poprzez taniec, ale też przy pomocy gry świateł, muzyki, wyświetlanych animacji - w sposób symboliczny i metaforyczny prezentują targające bohaterką emocje, jej gwałtowne dorastanie, chęć ocalenia w sobie tego, co dobre.

Jak podkreśla Kaproń, w "Dzienniku" najbardziej poruszająca jest sytuacja młodego człowieka, który nagle znajduje się w bardzo ograniczonej przestrzeni, wokół której panuje świat niosący stale zagrożenie.

- Dla mnie ważne jest tu istnienie młodego człowieka z jednej strony w świecie zewnętrznym, który jest światem mordu, agresji, śmierci, nieustającej niesprawiedliwości, a z drugiej - w świecie tej oficyny, czyli kryjówki, czyli w istocie więzienia dla tych ludzi - powiedział.

Według reżysera w zapiskach Anne Frank można odczytać, jak podczas dwóch lat funkcjonowania w kryjówce przeżyła ona utratę dziecięcej naiwności i przeszła przyśpieszone dojrzewanie, które doprowadziło ją do przenikliwego zrozumienia swojej samotności.

- W tym malutkim świecie, w tej oficynie prowadzi ona swoją wewnętrzną wędrówkę. Taka podróż w samotność jest dla niej kojąca, to taki wentyl bezpieczeństwa, dzięki któremu udaje się nie zwariować - dodał Kaproń.

Tytuł spektaklu nawiązuje do postaci o imieniu Kitty, nieistniejącej przyjaciółki, do której Anne Frank adresowała swoje zapiski w pamiętniku.

"Dziennik" Anne Frank po raz pierwszy został wydany w Amsterdamie w 1947 r., potem przetłumaczono go na wiele języków. Jest wpisany na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata - "Pamięć świata" UNESCO. Zapiski Anne Frank były inspiracją dla wielu twórców teatralnych i filmowych. W oparciu o nie powstał m. in. nagrodzony trzema Oskarami film "Pamiętnik Anny Frank" w reż. George'a Stevensa.

(-)
(PAP)
17 grudnia 2012
Portrety
Wojtek Kaproń

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...