Dziesiąta odsłona za nami

10. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych

W sobotę, 13 maja 2017 roku, zakończyło się 10. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych. Tegoroczny Festiwal zamknęła pełna humoru i tańca operetka Ryszarda Heubergera Bal w Operze. Spektakl w reżyserii Marka Zajączkowskiego zaprezentowali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego bydgoskiej Akademii Muzycznej. Za pulpitem dyrygenckim nad wszystkim czuwał Piotr Wajrak.

Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Operowego Forum Młodych miała dla melomanów bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę. Obok przedstawień z żelaznego repertuaru operowego, takich jak Don Giovanni W.A. Mozarta, pojawiła się prapremiera młodego, bydgoskiego kompozytora – P.T. Grajnerta Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen. Ciekawe i nietuzinkowe okazały się także Przygody Lisiczki Chytruski L. Janáčka, które zaprezentowali studenci z Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie oraz Dziewczyny z Neapolu, czyli od tawerny do La Scali wystawione przez zespół muzyki klasycznej Les Femmes.

Podczas Festiwalu przeprowadzony został konkurs na Najciekawszą Osobowość Artystyczną 10. Międzynarodowego Operowego Forum Młodych. W plebiscycie zwyciężyła odtwórczyni roli Lucii w spektaklu zespołu Les Femmes – Natalia Krajewska-Kitowska. Drugie miejsce przypadło Łukaszowi Przykłockiemu (Teofil), trzecie – Zofii Skowron (Hortensja). Łukasz i Zofia zachwycili widzów w przedstawieniu Bal w Operze.

Jedenasta odsłona Festiwalu już za rok. Organizatorzy, czyli Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Fundacja Konsonans na pewno dołożą wszelkich starań by program kolejnego Forum był równie atrakcyjny.

(-)
Materiał Opery
18 maja 2017

Książka tygodnia

Bruno Schulz w oczach współczesnych. Antologia tekstów krytycznych i publicystycznych lat 1920-1939
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
red. Piotr Sitkiewicz

Trailer tygodnia

4. Międzynarodowy Fest...
Dagmara Gumkowska
Stęsknieni teatralnych wrażeń pukamy ...