Dziewczynka z zapałkami

"DzzZa/przyszłość boli tylko raz" - reż. Mariusz Zaniewski - Festiwal Łódź Czterech Kultur

Żyjemy w świecie pozornej wrażliwości i powierzchownego humanizmu. Wzruszamy się internetowymi obrazkami, jednocześnie bezrefleksyjnie konsumując efekty czyjejś niewolniczej pracy. Czy umierająca z zimna dziewczynka z zapałkami jest w stanie zwrócić naszą uwagę na możliwą katastrofę?

W swoim spektaklu "DzzZa/przyszłość boli tylko raz" Mariusz Zaniewski przygląda się zagrożeniom współczesności, bohaterami swojego tekstu czyniąc dzieci. Premiera już dziś na Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

– XXI wiek jeszcze się nie rozpoczął żyjemy mentalnością wieku XX, wierząc w siłę konsumpcji, energię kopalnych paliw, praktyczność plastikowych opakowań, archaiczny model edukacji i zatrudnienia – mówi Mariusz Zaniewski. – Czy przygotowujemy świat dla naszych dzieci, czy liczymy, że to dopiero one zmienią ludzkości kurs ku katastrofie? – pyta reżyser.

W spektaklu "DzzZa/przyszłość boli tylko raz" grupa dziecięcych bohaterów spróbuje wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka z zapałkami, syn bogacza i chłopiec z pakistańskiej fabryki dywanów we wspólnej misji, mimo dzielących ich różnic, wynikających z rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej. Czy uda im się rozpoznać zagrożenia i zapobiec im?

– Proszę się nie obawiać, to nie będzie spektakl edukacyjny – zapewnia Zaniewski. – Figury bohaterów to tylko pretekst do rozmowy o naszym uwikłaniu w system, w którym krzywdzimy siebie nawzajem, gdzie jedni cynicznie korzystają z owoców wyzysku, natomiast inni ratują się odwracając wzrok – dodaje.

W obsadzie: Dawid Ptak, Jan Romanowski, Łukasz Schmidt, Maciej Hązła, Malina Goehs. Choreografię opracowuje Krystyna Lama Szydłowska, scenografię – Marta Śniosek-Masacz, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Łukaszewski.

Spektakl powstał w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Premierowo zaprezentowany zostanie na scenie ART_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi o g. 19.00.

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
11 września 2019

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia