Dziewięć dni z Festiwalem Szekspirowskim

21. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski potrwa od 28 lipca do 6 sierpnia. W tym czasie zagranych zostanie osiem spektakli w ramach Głównego Nurtu i 23 różne działania w nurcie SzekspirOFF. Na zdjęciu "Wyspa" Teatru Pieśń Kozła, otwierająca festiwal 28 lipca.

Hamlet, Makbet, Prospero, Tytus Andronikus i inni bohaterowie twórczości Williama Szekspira zagoszczą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który potrwa od 28 lipca do 6 sierpnia. W Głównym Nurcie czeka nas dziewięć różnych wydarzeń, zaś w nurcie SzekspirOFF kolejnych 23. Impreza odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze w Oknie, Malarni Teatru Wybrzeże, Teatrze Leśnym, otwartych plenerach Gdańska oraz w sopockim Teatrze Boto. Bilety od 25 do 90 zł (nurt główny) i od 5 do 15 (SzekspirOFF).

Spektakle Głównego Nurtu od Chorwacji po Hongkong

Ostatecznie sześć spektakli i trzy wydarzenia towarzyszące czekają nas w głównym nurcie festiwalu. Najgłośniejszym medialnie wydarzeniem jest wizyta spektaklu największego teatralnego "skandalisty" ostatnich miesięcy - Olivera Frljicia, którego "Hamleta" Zagreb Youth Theatre zobaczymy 31 lipca (w formie otwartej próby medialnej o godz. 16 i spektaklu o godz. 19) a także 1 sierpnia (godz. 18). Spektakl nie należy do najbardziej radykalnych wypowiedzi reżysera (w ubiegłym roku zagrano go w Łodzi podczas Festiwalu "Nowa Klasyka Europy"). To przeniesiona we współczesne realia opowieść o duńskim królu, rozgrywająca się przy wielkim stole - aktorzy przez cały czas obecni na scenie śledzą swoje poczynania. Reżyser niestety nie przyjedzie, ale z zespołem będzie można porozmawiać po spektaklu 31 lipca (godz. 21).

Poza spektaklem z Zagrzebia warto zwrócić uwagę na najbardziej orientalne z propozycji. "Titus Andronikus 2.0" Tang Shu-Wing Theatre Studio z Hongkongu to tragedia rodziny Andronikusa i bezwzględna zemsta Tamory, królowej podbitych przez niego Gotów, przedstawiona zostanie w akcie odegranych bardzo fizycznie scen, rozgrywających się między aktorami na pustej niemal scenie. Przedstawienie zagrane zostanie 29 lipca o godz. 17:30 i 21).

Nie mniej oryginalnie wypadnie prezentowany jako uzupełnienie nurtu głównego "Makbet Lustro" zespołu Kalyani Kalamandalam z Indii. W interpretacji hinduskich aktorów nie zobaczymy Makbeta jako rzeczywistej postaci, tylko formę odtworzenia wydarzeń, które odbijają się w umysłach sióstr - jak w lustrze. Spektakl zagrany zostanie 1 sierpnia o godz. 13 i 16 w Teatrze Szekspirowskim.

Warto też mieć na uwadze przedstawienie "Miarka za miarkę" [na zdjęciu], przygotowane wspólnymi siłami brytyjskiego Cheek by Jowl i aktorów rosyjskiego Teatru Puszkina w Moskwie. Spektakl wyreżyserowany przez Declana Donnellana nazwany został w rosyjskich mediach "przejmującym, wstrząsającym portretem współczesnej Rosji" i zadaje "niepokojące pytania o to, jak jesteśmy rządzeni, wnikliwie badając złożoność relacji pomiędzy ludźmi u władzy a zwykłymi obywatelami". Przedstawienie obejrzeć można 4 sierpnia o godz. 19, a wcześniej (4.08 o godz. 17:30) można się spotkać z artystami.

W programie głównego nurtu znalazły się też "Wyspa" międzynarodowego Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia w reż. Grzegorza Brala (28 lipca, godz. 19, pokazany również 27 lipca o godz. 19 w ramach konferencji naukowej ESRA, zaś po pokazie 28.07 o godz. 20:15 odbędzie się spotkanie z zespołem), "Hamlet, Dramma Per Musica" ukraińskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Iwano-Frankiwsku w reż. Illii Razumeiko (2 sierpnia, godz. 18 i 22, zaś po północy odbędzie się spotkanie z artystami teatru) oraz reprezentant gospodarzy na festiwalu - "Zakochany Szekspir" (6 sierpnia, godz. 11). Ponadto w ramach uzupełnienia Głównego Nurtu można zobaczyć plenerowe "Jak wam się podoba" w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu w reż. Johna Weisgerbera (1.08, godz. 14 i 20:30) oraz przedpremierową projekcję filmu "Makbet" w reż. Kita Monkmana, z udziałem twórców w Teatrze Szekspirowskim (30 lipca, godz. 21, wstęp wolny).

SzekspirOFF, czyli teatralny off na festiwalu

Ponownie nurt offowy ma formułę konkursu. Tym razem spektakle oceni trzech jurorów: reżyser Jacek Głomb, reżyser i dyrektor Teatru Miniatura Romuald Wicza-Pokojski oraz krytyk teatralny Jacek Wakar. W puli nagród jest 12 tys. zł - jurorzy mają do rozdysponowania 10 tys. zł, po 1 tys. zł wskażą pracownicy gazetki festiwalowej "Shakespeare Daily" oraz posiadacze karnetów na cały SzekspirOFF (w cenie 200 zł). Przedstawienia grane będą na terenie Teatru Szekspirowskiego (sala Archeo, dziedziniec), w Teatrze w Oknie i na scenie przed TwO, w Malarni Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto czy w Królewskiej Fabryce Karabinów.

- W konkursie zaprezentujemy 19 spektakli dramatycznych, muzycznych, lalkowych czy tanecznych. Znajdzie się w nim pięć przedstawień zagranicznych - pokazywany w sali Archeo Teatru Szekspirowskiego "Hands on. Hamlet" grupy CREW z Belgii, brytyjski "Feast: Women's Appetite for Shakespeare" znanej w Gdańsku Parrabboli Philipa Paara, rewelacyjnego tanecznego "7/7 The Dance of Life in Seven Steps" z Csiky Gergely Hungarian State Theatre w Timisoarze w Rumunii oraz dwa spektakle - "Hamlet" i "Macbeth" - słowackiego Divadlo Kontra, prowadzonego przez Klaudynę Rozhin. Poza spektaklami konkursowymi zobaczyć można cztery wydarzenia dodatkowe. W sumie 23 różne zdarzenia zaprezentowane zostaną przeszło 40 razy - mówi Krzysztof Grabowski, kierownik artystyczny nurtu SzekspirOFF.

Szekspir w mieście

Nie zabraknie też akcji promujących festiwal. We wtorek 25 lipca na ul. Długiej pod okiem Krzysztofa Grabowskiego teatr Biuro Rzeczy Osobistych pojawi się między godz. 16 a 18 zapraszając na "herbatkę u Szekspira", zaś w czwartek 28 lipca (godz. 17-19) w tym samym miejscu aktorzy tego zespołu "pakować się będą" na Festiwal Szekspirowski.

Bilety na przedstawienia

Bilety na spektakle Głównego Nurtu zaczynają się od 25 zł (plenerowy "Jak wam się podoba" w Teatrze Leśnym). Najdroższym spektaklem jest "Miarka za miarkę" Cheek by Jowl, Teatr Puszkina w Moskwie (bilety normalne 30-90 zł, ulgowe 30-75 zł). Nieco mniej zapłacimy za obejrzenie "Wyspy" Teatru Pieśń Kozła (bilety normalne 25-85 zł, ulgowe 25-65 zł) oraz "Hamleta" Zagreb Youth Theatre (bilety normalne 55-75 zł, ulgowe 40-55 zł). Wstęp na "Titusa Andronicusa 2.0" i "Hamleta, Dramma Per Musica" to koszt od 25 do 75 zł normalne) i od 25 do 55 zł (ulgowe). Wstęp na "Makbet - Lustro" kosztuje 60 zł (normalne) i 45 zł (ulgowe), a na "Zakochanego Szekspira" od 25 do 60 zł (normalne) i od 25 do 50 zł (ulgowe). Z kolei na pokaz filmu "Makbet" w reż. Kita Monkmana w GTS wstęp jest wolny.

W zależności od przestrzeni i czasu trwania wstęp na spektakle nurtu SzekspirOFF kosztować będzie od 5 do 15 zł. Najmniejsze i część plenerowych występów (np. stand up "Kazio Sponge", czy happening uliczny "Jak wam się podoba - King's Men" oraz trwająca zaledwie 10 minut "Gburlet" na scenie przed TwO) jest bezpłatna. Ofertę teatralną uzupełniają warsztaty prowadzone przez zaproszonych na Festiwal Szekspirowski artystów.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku - jako jedyny festiwal z Polski - został finalistą prestiżowej EFFE Award i znalazł się na liście 26 najlepszych festiwali w Europie - obok Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu i Fringe Festival w Edynburgu.

O wyróżnieniu poinformowało Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (European Festivals Association). Laureatów wytypowało Międzynarodowe Jury EFFE spośród 715 festiwali europejskich zgłoszonych do konkursu, które wcześniej otrzymały odznaczenie - EFFE Label. Nagroda przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie w rolę festiwali w sztuce i społeczeństwach. Laureaci (EFFE Laureates) w nagrodę otrzymują kampanię promocyjną w mediach, która potrwa do połowy września. Ogłoszenie zwycięzcy oraz uroczystość wręczenia Nagród EFFE (EFFE Awards) odbędzie się 18 września 2017 roku podczas Arts Festivals Salon w Brukseli, w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR (Centre of Fine Arts - BOZAR).

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
26 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia