Dziewięć dni z komedią

23. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia

Gotowy jest już program XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Publiczność zgromadzona w tarnowskim teatrze obejrzy osiem przedstawień konkursowych. Nie zabraknie znanych nazwisk - do Tarnowa przyjadą m.in. Krystyna Janda, Dominika Ostałowska, Marcin Kwaśny. Wśród spektakli walczących o główną nagrodę, będzie również propozycja Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, czyli "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Marcina Hycnara. Internetowa sprzedaż biletów i karnetów na festiwal, rozpocznie się drugiego sierpnia, na kilka minut przed północą.

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie przedstawił najważniejsze szczegóły XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Wydarzenie oczekiwane przez miłośników komedii odbędzie się w drugiej połowie września. Tarnów stanie się stolicą komedii na dziewięć dni - od 21 do 29 września. Publiczność obejrzy dziewięć spektakli, w tym osiem konkursowych, walczących o nagrodę główną - statuetkę Talii, oraz o nagrodę publiczności. Jak mówi Marcin Hycnar, dyrektor artystyczny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, spektakle wybrane do tegorocznego konkursu to przedstawienia reżyserowane przez aktorów dyplomowanych, którzy na różnym etapie swojej drogi zawodowej postanowili przesiąść się na fotel reżysera.

- Jestem przekonany, że udało się stworzyć różnorodny program, na który składają się najlepsze i najciekawsze spektakle komediowe ostatnich lat. Prezentacje zespołów z całej Polski będą więc doskonałą okazją, by przyjrzeć się, na ile doświadczenie aktorskie jest pomocne w pracy po drugiej stronie teatralnej rampy. Tegoroczny zestaw festiwalowych przedstawień to także wyjątkowa okazja, by tarnowska publiczność mogła podziwiać warsztat i charyzmę wielu wybitnych osobistości znanych dotąd jedynie z małego i dużego ekranu. Przede wszystkim jednak wyselekcjonowane produkcje dostarczą, o czym jestem przekonany, wiele rozrywki i powodów do śmiechu na szeroką skalę - mówi Marcin Hycnar.

Spektakle biorące udział w konkursie: Pedro Calderon de la Barca "Księżniczka na opak wywrócona" (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż. Marcin Hycnar), Miro Gavran "Śmiech wzbroniony" (Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Zbigniew Stryj), Cezary Harasimowicz "Pozytywni" (Fundacja Garnizon Sztuki, Warszawa, reż. Krzysztof Czeczot), "Pomoc domowa", Och - Teatr, Warszawa, reż. Krystyna Janda), Marc Camoletti, Peter Shaffer "Czarna komedia" (Agencja Produkcyjna PALMA Sp. z o.o. w Warszawie, reż. Tomasz Sapryk), Petr Zelenka "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, reż. Grzegorz Chrapkiewicz), Derek Benfield "Akt równoległy" (Teatr Ludowy w Krakowie, reż. Tadeusz Łomnicki), Daniel Glattauer "Cudowna terapia" (Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja SKENE Pro Arte, reż. Dariusz Taraszkiewicz). W obsadzie konkursowych spektakli nie zabraknie znanych nazwisk - do Tarnowa przyjadą m.in. Krystyna Janda, Dominika Ostałowska, Olga Bołądź, Grażyna Wolszczak, Marcin Kwaśny, Jan Wieczorkowski, Mateusz Damięcki.

Wszystkie spektakle konkursowe grane będą tylko na dużej scenie, ale dwukrotnie - z reguły o godz. 17 i 20. Spektakl towarzyszący festiwalowi, czyli sztukę "Kogut w rosole" Samuela Jokica w reżyserii Marka Gierszała i w wykonaniu aktorów Teatru STU w Krakowie, zobaczymy 29 września wieczorem w Centrum Sztuki Mościce.

2 sierpnia rozpocznie się internetowa sprzedaż biletów. Bilety na przedstawienia konkursowe kosztują 40,70 lub 90 zł, w zależności od spektaklu.

- Pierwszeństwo w tym roku dajemy sprzedaży internetowej. Skoro to 23. festiwal, sprzedaż ruszy 2 sierpnia o godzinie 23:23. Osoby zainteresowane sprzedażą tradycyjną, zapraszamy do kas od 20 sierpnia - mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny tarnowskiego teatru. Karnety na cały festiwal (na spektakle o godz. 20) będą dostępne w cenie 500 zł od osoby.

Dorota Jucha
Temi
1 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia