Dżin i latający dywan

"Aladyn Jr." - reż: Wojciech Kępczyński - Teatr Roma w Warszawie

"Aladyn Jr" to kolejna non-replica production w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, wystawiona przez Teatr Muzyczny ROMA (premiera odbyła się 26 listopada 2011 r.). Dzięki współpracy z Music Theatre International, który od grudnia 2010 r. udzielił, i nadal udziela, ponad 330 licencji na wystawienie tego musicalu w 11 krajach), otrzymaliśmy bardzo kolorowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl

Nie jest to jednak wierna replika jednaj z najbardziej znanych "Baśni z 1001 nocy". Na scenie raz po raz pojawiają się ubrane współcześnie ekipy telewizyjne, których prezenterzy komentują akcję. Mamy nawiązanie do Arabskiej Wiosny Ludów: z jednej strony są to nagłówki gazet chwalące wezyra, a z drugiej - dosłownie - plakaty, na których wypisano hasła żądające jego ustąpienia. To także współczesny, zrozumiały dla młodych język.

Bohaterami są oczywiście księżniczka Jaśmin (Olga Kalicka) i Aladyn (Jakub Mróz), ale kiedy pociera on znalezioną w więzieniu starą lampę, to dla mnie stają się nimi Dżin (Robert Rozmus, Tomasz Steciuk) i Latający Dywan (Ewa Lachowicz). A śpiewana przez Dżina piosenka "Takiego kumpla nie ma nikt" jest hitem tego widowiska. Rozmach inscenizacyjny tej sceny nawiązuje do tradycyjnych musicali - wielkich show muzyczno-tanecznych, ale to wykonana przez Aladyna i Jasmin podczas przejażdżki Latającym Dywanem ckliwa piosenka "To nowy świat" w wersji filmowej uzyskała w 1993 r. Oscara. Latający Dywan to kolejne osiągnięcie scenograficzne TM ROMA, a dokładnie szwedzkiej firmy Visual Act, która zrealizowała upadek żyrandola w musicalu "Upiór w Operze" i 7 platform do poruszania scenografii w "Les Miserables". Zgodnie z warunkami przetargu komputerowy system do efektu latającego dywanu umożliwia zaprogramowany i dowolny lot dywanu z regulowaną prędkością 2 m/s we wszystkich płaszczyznach (ruch trójwymiarowy) oraz zatrzymanie dywanu w trakcie ruchu z efektem tzw. falowania na wietrze. Dywan z Jasmin i Aladynem "staruje" z wysokości 7 m nad poziomem sceny, a następnie kołuje nad głowami widzów w kierunku proscenium, nie niżej niż 3,5 m od poziomu podłogi. Jest na co popatrzeć. Co dalej? Jesienią 2012 r. ROMA zaprasza na premierę musicalu "Deszczowa piosenka".

jb
VIP
26 stycznia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia