Dziś "Dybuk" z Teatru Żydowskiego

"Dybuk - reż. Maja Kleczewska - Teatr Żydowski w Warszawie

Dziś wieczorem o godzinie 19.00 na YouTube'owym kanale Teatru Żydowskiego w Warszawie owana będzie klasyka jidyszowej literatury – „Dybuk" Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej.

"Dybuk" już dzisiaj (24.03.2020) dostępny w Internecie.
https://www.youtube.com/watch?v=iXBRw4hk2EU

„Dybuk" oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią", ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta Warszawskiego, a zburzonego prawie dokładnie dwa lata po premierze „Dybuka" w kwietniu 2017 roku.

Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli" do nas — żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

W roku 2020 Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich świętu swoje 70-lecie. Prezentacją „Dybuka" online otwiera też setną rocznicą światowej prapremiery dramatu, która odbyła się w Warszawie w Teatrze Elizeum na Karowej w grudniu 1920 roku.

(-)
Materiał Teatru Żydowskiego
24 marca 2020
Portrety
Maja Kleczewska

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...