Dziś finał konkursu

12. konkurs na jednoaktówkę po śląsku

Mamy grudzień, najwyższy więc czas, by zakończyć 12. konkurs na jednoaktówkę po śląsku. Który z autorów wygra? Czy będzie to znane nazwisko, czy może pora na świeżą krew? Tego dowiemy się w piątek, 16 grudnia w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów.

Bywa, że piszący są znani jurorom od wielu edycji, ale bywa też, że konkurs wygrywają debiutanci. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w piątek.

Zorganizowano już 11 edycji konkursu, które odbywały się rok po roku - od pierwszej edycji w 2011 - i na które nadesłano w sumie kilkaset tekstów. Nie przeszkodziła mu nawet pandemia - finał 10. wówczas edycji odbył się online, a w 2021 roku wrócił w tradycyjnej formule - na deski gościnnego Korezu.

W tym roku finał wyjątkowo odbędzie się w instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Finał konkursu w piątek

– Laureatów i wyróżnionych w tej edycji konkursu poznamy już dziś, gala finałowa odbędzie się w sali 211 instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Wręczymy nagrody i dyplomy, a po ogłoszeniu werdyktu znający śląską godkę aktorzy z regionu przeczytają trzy najlepsze tegoroczne sztuki – zaprasza Waldemar Szymczyk, jeden z pomysłodawców i jurorów konkursu.

Premierę będzie miało także – jak zwykle – książkowe wydanie najlepszych jednoaktówek z 2021 roku, goście mogą więc liczyć, że zostaną nim obdarowani.

W tym roku wprowadzona została nowa zasada - w tekstach może występować nie więcej niż cztery postacie.

Nie zmieniło się to, że praca powinna mieć maksymalnie 10 stron znormalizowanego maszynopisu, może dotyczyć dowolnej tematyki, ale musi być napisana w języku śląskim.

Dziesięć najlepszych sztuk wybierało jury w składzie: Mirosław Neinert – dyrektor Teatru Korez; Waldemar Szymczyk – dyrektor wydawniczy Imago Public Relations; Ingmar Villqist – dramaturg i reżyser oraz Piotr Zaczkowski – dyrektor Katowice Miasto Ogrodów.

Jednoaktówki na scenie

Przez te wszystkie lata konkurs skupił wokół siebie wierne i nawet spore grono miłośników śląskiego języka, którzy regularnie nadsyłają nań swoje teksty.

Z kolei wydawane co roku antologie sztuk nagrodzonych i wyróżnionych są niezbitym dowodem tego, jak świetnie konkurs się rozwija, jak poszerzają się tematy podejmowane przez autorów i forma ich przedstawiania, jak twórczo piszący korzystają z możliwości naszej godki, jak powiększa się baza chwytających za pióro.

Warto dodać też, że niektóre z jednoaktówek doczekały się realizacji na lokalnych scenach, zaś wybrani autorzy postanowili w trakcie tych lat jeszcze bardziej rozwinąć literackie skrzydła (m.in. Marcin Melon, Monika Kassner, Krystian Gałuszka, Wojciech Szwiec i inni)!

Organizatorami konkursu są Imago Public Relations, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz katowicka redakcja „Gazety Wyborczej".

Początek piątkowej imprezy o godz. 19.00 wstęp wolny!

Marta Odziomek
Gazeta Wyborcza Katowice
16 grudnia 2022
Wątki
KONKURSY

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...