Dziś musical operowy w Akademii Muzycznej

"Łódź Story" - reż. Beata Redo-Dobber - Akademia Muzyczna w Łodzi

Prapremierę musicalu operowego "Łódź Story" skomponowanego przez Włodzimierza Korcza przygotowała na sobotę Akademia Muzyczną. Musical, który ma promować miasto i jego bogatą historię, powstał specjalnie na zamówienie uczelni.

"Łódź Story" to musical operowy w trzech aktach, nawiązujący tekstem do teraźniejszości i do przeszłości Łodzi. Akcja rozgrywa się w "mieście tkaczy" na początku XX wieku i współcześnie - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa uczelni Aleksandra Bęben.

Bohaterami musicalu są m.in. Karol Poznański - syn Izraela Poznańskiego, zwanego "królem łódzkiej bawełny" i pracownicy jego zakładów. W bieg wydarzeń wpisane są wątki miłosne. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie, które jest przyczyną późniejszych zdarzeń.

Musical powstał z inicjatywy poprzedniego rektora Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Antoniego Wierzbińskiego i na zamówienie uczelni. Autorem muzyki jest Włodzimierz Korcz, absolwent łódzkiej Akademii, kompozytor, pianista i aranżer. "Dla mnie napisanie musicalu o Łodzi na zamówienie rektora uczelni, w której kiedyś studiowałem, to była sprawa ambicjonalna" - mówił Korcz.

Do napisania libretta kompozytor namówił poetkę, krytyka i teoretyka muzyki Monikę Partyk z Krakowa, z którą współpracował wcześniej przy komponowaniu oratoriów.

Według rzeczniczki AM librecistka spojrzała na Łódź z dystansu, zwiedziła ją, poznała i przedstawiła w tekście miasto o wielu twarzach - niegdyś "polski Manchester", "Hollyłódź", miasto Rubinsteina, Tuwima, Strzemińskiego i Kobro, miasto parków i podziemnych rzek. W utworze można znaleźć nawiązania do "Lokomotywy" Juliana Tuwima, "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki, usłyszeć w muzyce mechaniczną pracę maszyn tkackich czy inspiracje kulturą żydowską.

Akcja przedstawienia toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, prezentowanych w projekcjach video. Są to m.in. pałace rodziny Poznańskich, Księży Młyn i Pałac Herbsta, Park Źródliska, Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, a także Zakłady Poznańskich - obecne centrum Manufaktura. W spektaklu wykorzystano też fragmenty filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy.

Nad realizacją musicalu pracowali m.in. szef muzyczny przedstawienia, dyrygent Michał Kocimski oraz Beata Redo-Dobber, odpowiedzialna za inscenizację, reżyserię, ruch sceniczny, scenografię i opracowanie kostiumów; w tym ostatnim realizatorów wspierały studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

We wszystkich rolach obsadzono studentów łódzkiej AM. Na scenie pojawi się ponad 60 młodych artystów - soliści, chór i tancerze z Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz niemal 40-osobowa orkiestra kameralna studentów Wydziału Instrumentalnego.

Podczas premierowego przedstawienia zaśpiewają: Mikołaj Trąbka (Karol Poznański), Aleksandra Borkiewicz (Ewa), Przemysław Baiński (Witek), Małgorzata Pietrzykowska (Magda), Jan Szurgot (Filozof), Natalia Piechowiak (Szalona), Paulina Bolek, Natalia Piechowiak, Joanna Pawlas (Flory).

Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Łodzi.

(-)
(PAP)
14 grudnia 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...