Dziś na Kontakcie

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt - Toruń: 31.05 - 07.06.2023 r.

Spektakle o upadku komunizmu i apokalipsie zombie

Dziś na Kontakcie spektakle o upadku komunizmu i apokalipsie zombie

Kolejny dzień festiwalu teatralnego Kontakt w Toruniu znów przyniesie nam trzy spektakle. Zobaczymy widowiska Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz wyjątkowe dzieło Dimitrisa Papaioannou.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w czwartek o godz. 17.00 w klubie Od Nowa przy ul. Gagarina 37A zaprezentuje „Ale z naszymi umarłymi" na podstawie powieści Jacka Dehnela i w reżyserii Marcina Libera. O czym opowiada ta groteskowa komedia grozy o pierwszej zombie apokalipsie w dziejach RP?

- 3 marca w Cikowicach pod Bochnią dochodzi do dewastacji cmentarza. Z trzech grobów znikają ciała. 4 marca w internecie pojawia się nagranie, na którym widać bardzo dziwnie zachowującego się mężczyznę. Filmik wkrótce robi viralowe zasięgi. 5 marca pojawiają się informacje o kolejnych zniszczonych grobach w całej Polsce. Władze stanowczo twierdzą, że nie mają do czynienia z epidemią – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Wyjątkowy spektakl o upadku komunizmu

O godz. 19.30 na scenie dużej Teatru Horzycy zobaczymy zaś „1989". Koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera. Spektakl ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. - Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach – mówią organizatorzy.

W czwartek o godz. 19.30 w sali na Jordankach będziemy mieli drugą szansę, aby obejrzeć „Ink" w reżyserii Dimitrisa Papaioannou. Ten słynny choreograf urzeka publiczność na całym świecie swymi monumentalnymi dziełami scenicznymi, w których każdy obraz staje się objawieniem estetycznym.

Więcej informacji: teatr.torun.pl/

Grzegorz Giedrys
Gazeta Wyborcza Toruń
1 czerwca 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia