Dziś premiera

"Zakochany Szekspir" - reż. Paweł Aigner - Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże

Dziś o godzinie 19:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbędzie się premiera Zakochanego Szekspira Lee Halla w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże.

Miłość, walka z przeznaczeniem, burzliwe losy kochanków, kłótnie między teatrami, a wszystko na kanwie epoki elżbietańskiej. Zapraszamy na wielkie komediowe widowisko z wartką akcją, mnóstwem brawurowych pojedynków i dynamiczną zmianą ról. Piękna Viola de Lesseps, córka bogatego kupca i narzeczona Lorda Wessex, musi dokonać wyboru: spełnić swoje marzenie o aktorstwie i pójść za głosem serca, czy zgodzić się na los zgodny z wolą ojca. William Szekspir, młody, ambitny dramaturg i aktor, obiecuje nową sztukę dyrektorowi Teatru Rose, ale cierpi na niemoc twórczą. Natchnieniem staje się miłość do Violi, ale staje przed niemożliwym wyborem - ukochany teatr, czy ukochana kobieta? Ryzyko i poświęcenie wpisane są w tragiczny los bohaterów spektaklu – jak to u Szekspira. Okazuje się jednak, że nawet w tej niewesołej historii nie brakuje okazji do śmiechu.

Paweł Aigner o spektaklu: Zakochany Szekspir, którego zobaczycie Państwo na scenie Teatru Szekspirowskiego, to pełne rozmachu przedstawienie w stylu elżbietańskim, z dużą dawką humoru, młodzieńczej energii, dynamiczne, swą energią nawiązujące do Wesołych kumoszek z Windsoru.

___

Paweł Aigner - reżyser. Swoją teatralną karierę rozpoczynał jako aktor-lalkarz. Grał m.in. w Rozmowach z diabłem, Merlin Mongoł oraz w Guliwerze w Białostockim Teatrze Lalek. Od 2004 roku pracuje głównie jako reżyser. Zadebiutował Smutną królewną Michała Walczaka w warszawskim Teatrze Montownia. W tym samym roku jego Kandyd Voltaire'a w Teatrze Groteska w Krakowie otrzymał Grand Prix na Festiwalu Komedii w Tarnowie. Przygotował także Murdasa. Bajkę według Stanisława Lema z Kompanią Doomsday oraz Zielonego wędrowca Liliany Bardijewskiej w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Spektakl Zielony wędrowiec otrzymał nagrodę zespołową w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, warszawski „Atest - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego" za rok 2005 oraz Złotą Maskę dla najlepszego przedstawienia dla dzieci. W 2012 roku na deskach Teatru Wybrzeże zrealizował znakomitą Arabelę Maliny Prześlugi. W 2015 roku wyreżyserował wielokrotnie nagradzany spektakl Wesołe kumoszki z Windsoru, który był koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże.

Magdalena Gajewska - scenograf. Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Pracowała m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Jest autorką scenografii m.in. do Farsy Z Walworth Endy Walsha, Baby Chanel Nikołaja Kolady, Broniewskiego Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, oraz do Arabeli Maliny Prześlugi i Wesołych kumoszek z Windsoru
– obydwa w reżyserii Pawła Aignera.

Zofia de Ines - scenograf. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydział Scenografii ASP w Krakowie. Ma na swym koncie ponad dwieście realizacji w teatrach dramatycznych i muzycznych, operze, pantomimie, balecie, w filmie i telewizji. Debiutowała w 1975 roku przygotowując kostiumy do Białego małżeństwa Tadeusza Różewicza w reżyserii Kazimierza Brauna we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Pracowała m.in. z takimi reżyserami, jak: Henryk Baranowski, Jerzy Jarocki, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Krzysztof Zaleski, Mariusz Treliński, Paweł Aigner, Wojciech Misiuro oraz Ewa Wycichowska. Przez wiele lat współpracowała z Henrykiem Tomaszewskim, twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Laureatka wielu nagród i odznaczeń, m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013).

(-)
Materiał Teatru
30 czerwca 2017
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...