Dziś premiera

"Les Misérables" - reż. Zbigniew Macias - Teatr Muzyczny w Łodzi

Premiera jednego z najsłynniejszych musicali w historii gatunku "Les Miserables" Claude'a-Michela Schoenberga zainauguruje w sobotę nowy sezon artystyczny w Teatrze Muzycznym w Łodzi. To największe widowisko w historii teatru wyreżyserował Zbigniew Macias.

Musical oparty jest na "Nędznikach" Victora Hugo. Rozgrywa się na tle zamętu rewolucyjnego we Francji połowy XIX wieku i opowiada o losach zbiegłego galernika Jeana Valjeana, ściganego przez bezkompromisowego inspektora Javerta. Valjean, skazany za kradzież chleba, przechodzi na wolności duchową przemianę, zakłada rodzinę, opiekuje się osieroconą dziewczynką. Nie jest jednak w stanie uciec od prześladującej go przeszłości.

Zdaniem krytyków "Les Miserables" uznawany jest za jeden z największych musicali wszech czasów. To właśnie z tego musicalu pochodzą takie przeboje jak: "I Dreamed A Dream", "On My Own", "Bring Him Home" oraz "Do You Hear The People Sing?"

Przygotowania do widowiska trwały od jesieni ub. roku. Wtedy teatr przeprowadził casting, na który zgłosiło się blisko pół tysiąca osób z całej Polski. Jak mówiła wówczas dyrektorka "Muzycznego" Grażyna Posmykiewicz, wśród nich znaleźli się zarówno młodzi, bardzo zdolni ludzie, jak i doświadczeni artyści. Z nich wyłoniono grupę, która ostatecznie znalazła się w obsadzie musicalu.

Jego reżyserem jest Zbigniew Macias. Kierownictwo muzyczne powierzono Michałowi Kocimskiemu, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, kostiumy - Zuzanna Markiewicz, ruch sceniczny - Emil Wesołowski.

Jak podkreślają władze miasta (Teatr Muzyczny jest placówką miejską) "Les Miserables" to największe widowisko wyprodukowane na deskach "Muzycznego". Na jego potrzeby stworzona została scenografia "przekraczająca dotychczasowy rozmach, z jakim działał teatr". Zakupiono też specjalistyczny sprzęt umożliwiający osiąganie niezwykłych efektów, który kosztował 230 tys. zł.

Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W 2011 roku zakończył się - trwający kilka lat - remont generalny budynku, który kosztował ok. 50 mln zł.

W ciągu ponad 70 lat funkcjonowania placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.

Jacek Walczak
Kurier PAP
14 października 2017
Portrety
Zbigniew Macias

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia