Dziś premiera

"Makabreski" - reż. Jerzy Bielunas - Teatr Syrena w Warszawie

W wigilię Halloween odbędzie się premiera kolejnego przedstawienia muzycznego w Teatrze Syrena- "Makabresek" w reżyserii Jerzego Bielunasa.

Premiera 30 października 2014 w Teatrze Syrena. Wystąpią m.in. Jan Peszek, Kinga Preis, Jolanta Fraszyńska, Krzysztof Dracz, Bartosz Porczyk, Krystyna Tkacz.

Przesycony czarnym humorem spektakl muzyczny nawiąże do tradycji teatru makabreski i groteski. Podstawą scenariusza będzie kilkanaście "pedagogicznych" wierszyków napisanych w XIX w. przez niemieckiego lekarza Henryka Hoffmana. Jego teksty stały się tak popularne, że wychowywały się na nich całe pokolenia dzieci, również polskich (polskie tłumaczenie wierszyków autorstwa W. Szymanowskiego ukazało się w 1858 r.).

Obok tekstów Hoffmana w scenariuszu wykorzystano też utwory innych autorów piszących w duchu dydaktyczno - umoralniającym, przede wszystkim S.. Jachowicza i W. Bełzy. Zbiór wierszyków Hoffmana otwierały słowa: "Czytajcie dzieci, uczcie się / Jak to niegrzecznym bywa źle" - to motto wyjaśnia istotę sprawy: wierszyki są zastraszające, ponure i pełne straszliwych wizji kar, jakie spotkają nieposłusznych.Wykorzystywane dawniej jako pedagogiczny argument, dziś, te pisane z myślą o małych dzieciach prawdziwe makabreski są dla nas punktem wyjścia do teatralnej zabawy w stylu Witkacowskiego nadkabaretu.

Każdy ze śpiewanych wierszyków zmienia się w pełną horroru teatralną scenkę, w nasyconą wisielczym humorem przewrotną historyjkę skonstruowaną z "okrutnych" obrazów. Zabawa opiera się tu na kontrastach między grozą obrazowanych zdarzeń, ich moralistycznym przesłaniem i komediowym wydźwiękiem. Klimat przedstawienia współtworzy kolorystyka scenografii i kostiumów, gra elementów plastycznych i muzycznych. Współczesne kompozycje muzyczne zderzone z archaicznym językiem tekstów są źródłem wielu zabawnych rozwiązań. Podobnie jak nowoczesna choreografia zderzona z "archaizującymi" kostiumami i rekwizytami.

"Makabreski" są jednak przede wszystkim spektaklem aktorskim. Wymagają od wykonawców poczucia humoru i wszechstronnej umiejętności interpretacji piosenki, wyczucia stylu, biegłości w odczytywaniu podtekstów i niuansowych znaczeń ukrytych w pozornie prostym literackim materiale.

(-)
Materiał Teatru
30 października 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...