Dziś są twoje urodziny, czyli teatr trafia w 10!

Teatr BARAKAH w Krakowie

Rocznica. Teatralna awangarda ma już 10 lat. Chodzi o krakowski teatr Barakah, który obchodzi jubileusz. Dziś spektaklem-niespodzianką uczci swoje urodziny.

Ta historia zaczyna się w 2004 roku - wtedy działające już na scenie Ana Nowicka i Monika Kufel założyły fundację, która prowadzi teatr Barakah.

Spektakle wystawiały w piwnicach Klezmer Hois przy ul. Szerokiej. Z czasem na wszystkie aktywności kulturalne zrobiło się tam za ciasno...

Przy ul. Paulińskiej 28 scena przycupnęła nieco ponad rok temu. Miejsce to w Krakowie wyjątkowe, teatralnie obciążone. Tu właśnie rodziła się Łaźnia Nowa, dziś jedna z najważniejszych scen krakowskich, przeniesiona do Nowej Huty. Gdy Ana Nowicka i Monika Kufel weszły do tego lokalu, zobaczyły zrujnowane i zdewastowane wnętrza.

Dziś tamten stan przypominają tylko zdjęcia na ścianach. Bo przestrzeń została wyremontowana. Dziś teatr obrósł w inicjatywy kulturalne: działa przy nim czytelnia, galeria, odbywają się pokazy filmowe. Nawet kawy można się napić. Po prostu kulturalny hipermarket. Ale przede wszystkim to scena, bo korzenie tego miejsca tkwią w teatrze.

Przez 10 lat działalności sporo spektakli w repertuarze - kultowa już "Szafa", znakomity "Szyc". Ale na uczczenie jubileuszu przygotowano niespodziankę - "Anioły" to spektakl zszyty z fragmentów przedstawień, które przez 10 lat pojawiły się na deskach tego teatru. Start: godz. 20. A my tylko dodamy od siebie: nie kolejnych 10, ale 100 lat - z tym samym awangardowym zacięciem i energią wyobraźni.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
10 listopada 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...