Dziś w Gnieźnie premiera

"Lalka" - reż. Radosław Rychcik - Teatr Fredry w Gnieźnie

Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 9 października na swoją najnowszą premierę „Lalkę" Bolesława Prusa w adaptacji i reżyserii Radosława Rychcika.

Powieść Bolesława Prusa, czołowe dzieło epoki pozytywizmu, postrzegana jest jako analiza polskiego społeczeństwa u schyłku XIX wieku. Jednak Rychcik przygląda się jej jako utworowi o niespełnionej miłości kupca w średnim wieku do młodej arystokratki. To właśnie uczucie jest siłą napędową działań głównego bohatera. Bez miłości do Izabeli nie byłoby wyprawy Wokulskiego na Bałkany i do Paryża, rozbudowy sklepu, spółki handlowej, marzeń o pracy naukowej, spotkania z Geistem, planów społecznych, ani praktykowanego miłosierdzia.

Ewolucja miłości Wokulskiego do Łęckiej jest równocześnie procesem „stawania się" - wyzwolenia z niewoli, jaką jest uczucie do Izabeli. To proces bolesny, ale równocześnie niezbędny do tego, by Wokulski odkrył, czego naprawdę pragnie i kim naprawdę jest.

Czy jednak uda mu się zaakceptować siebie realnego, a nie wyobrażonego?

adaptacja, reżyseria – Radosław Rychcik
scenografia, kostiumy, światła – Łukasz Błażejewski
muzyka – Michał Lis
choreografia – Jakub Lewandowski
występują: Kamila Banasiak, Zuzanna Czejniejewska Stube, Pola Dębkowska (gościnnie), Paweł Dobek, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski (gościnnie), Maciej Hązła, Katarzyna Kalinowska, Wojciech Kalinowski, Michał Karczewski, Roland Nowak, Martyna Rozwadowska, Iwona Sapa, Wojciech Siedlecki, Joanna Żurawska.
premiera: 9 października 2021

(-)
Materiał Teatru
9 października 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...