Dziś w Teatrze Druga Strefa

"Nocleg w Apeninach" - reż. Sylwester Biraga - Teatr Druga Strefa

30 stycznia 2014 Teatr Druga Strefa w Warszawie zaprasza widzów o godz.20:00 na monodram pt. :„Morfina 0,05” Michaiła Bułhakowa .

„Morfina 0.05" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Marka Żerańskiego to sceniczna adaptacja pierwszego dzieła z roku 1927 a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, który skrupulatnie opisał swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie na głębokiej rosyjskiej prowincji.

Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia, ukazując postać głównego bohatera, lekarza Polakowa jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Niewinna dawka 0.05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia ...wraz z nim samym.

W ostatni styczniowy weekend 31 stycznia i 1 lutego 2014 o godz.20:00 Teatr Druga Strefa zaprasza widzów na „Nocleg w Apeninach".

Operetka w jednym akcie Aleksandra Fredry do muzyki Stanisława Moniuszki to perełka w scenicznej twórczości obu artystów, czołowych twórców polskiej kultury scenicznej. Dziś, po 174 latach od prapremiery wileńskiej libretto i partytura wciąż brzmią lekko, ponadczasowo i zabawnie. Libretto zatrzymane gdzieś między Bolonią a Florencją, z toskańskimi cyprami w tle dostarcza wartką akcję w tempie staccato utkaną postaciami niczym z Moliera – synem marnotrawnym, córką trzpiotką o wielkim sercu, kupczykiem-domokrążcą, sprzedajnym chciwcem, tęskniącym ojcem, dziewczyną w tarapatach. Do tego dorzućmy słowa jak paszport, posag, majątek, miłość, burza, nocleg, żandarmi i happy-end, a na pewno będziemy współczuć Rozynie, śmiać się z Bombalo, czuć odrazę do Fabricjo, poczujemy sympatię do Lizety, zrozumiemy Anzelmo i damy się oczarować Antonjo. Okazuje się, że kolor sepii ma wiele odcieni a czerwień w nim zawarta rozgrzewa serca by zaśpiewać „ Z radości serce mi bije! Radość, radość niech nam żyje!".

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia